Borsa İstanbul'da işlem gören enerji sektöründeki firmaların finansal performanslarının AHP temelli TOPSİS yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of firms' financial performances in energy sector traded in Borsa İstanbul with AHP-based TOPSIS method
- Tez No: 586748
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVSER MİNE TÜKENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Enerji sektörünün yalnızca ülkemizde değil, dünyadaki önemi ve güncelliği nedeniyle bu çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören enerji firmalarının finansal performansları ele alınmıştır. On adet enerji firmasının 2012 – 2018 dönemlerine ait bilanço ve gelir tablolarından yararlanılarak her bir yıl için finansal oranları hesaplanmıştır. Cari oran, nakit oran, öz sermaye / maddi duran varlıklar, aktif karlılık, net kar marjı, öz sermaye karlılığı, alacak devir hızı, aktif devir hızı ve finansman gideri / net satışlar olmak üzere dokuz farklı oran kullanılmıştır. Öncelikle çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ile kriterlerin göreceli önem dereceleri belirlenmiş, ikinci aşamada TOPSIS yöntemiyle şirketlerin finansal performanslarına göre sıralaması yapılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, financial performances of energy companies that are traded in Borsa Istanbul are worked through due to the importance of the energy sector in our country and in the world. The financial ratios of ten energy companies were calculated for each year by using balance sheet and income statements for the period of 2012 – 2018. Nine different ratios were used. These are; current ratio, cash ratio, stockholder's equity / real assets, return on assets, net profit margin, return on equity, accounts receivable turnover, asset turnover, financial expense / net sales. First of all, the relative importance of the criteria was determined with AHP which is one of the multi-criteria decision-making methods. After that, the companies ranked and evaluated according to their financial performance with TOPSIS method.