Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde B1 düzeyinde okuma sınavı geliştirme
Development of a reading test for B1 level in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 586942
  2. Yazar: TUĞBA KONAL MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında okuma becerisinin ölçülmesine yönelik bir okuma sınavı geliştirmektir. Sınav, Avrupa Ortak Dil Çerçevesinde B1 düzeyinde yer alan yeterlik tanımlarına göre hazırlanmıştır. Hazırlanan sınav, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi'nde B1 düzeyinde Türkçe öğrenen 76 yabancı öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler; geçerlik ve güvenirlik yönünden incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, okuma beceresi ve yabancı dil olarak Türkçede okuma becerisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, ölçme ve değerlendirme esasları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, oluşturulan örnek okuma sınavının uygulanmasıyla elde edilen veriler geçerlik ve güvenirlik yönünden analiz edilmiştir. Avrupa Ortak Dil Çerçevesine ve uluslararası anlamda kabul görmüş sınavlara uygun olarak hazırlanan; fakat sınavda yer almayan diğer soru türleri ise tezin ek kısmında öneri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a reading test that measures reading ability of the learners of Turkish as a foreign language. The test was developed based on level descriptors in Common European Framework of References. The test was applied to 76 students learning Turkish as a foreign language in İstanbul University Language Center. Data obtained from test takers were analyzed in terms of validity and reliability. In the first part of the study, reading skill and teaching Turkish as a foreign language were discussed. In the second part, main concerns in testing and evaluation were investigated. The third part of the study dealt with the validity and reliability of the exam. Some sample questions developed correspondingly with internationally valid and reliable reading texts and Common European Framework of References but not included in the exam were presented in the appendices part as suggestions.