Haldun Taner öykülerinin temel dil becerileri bağlamında B1 düzeyine ilişkin değerlendirilmesi
Evaluation of Haldun Taner stories at B1 level in the context of basic language skills
- Tez No: 640005
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde metinlerin kullanımı dil-kültür ögelerini daha net ve açık bir biçimde yansıtmak için gereklidir. Metinlerde bulunan kalıp ifadeler ve söz zenginlikleri kültür aktarımına hizmet eder. Bu bağlamda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde içeriği zengin metinlerin kullanılması öngörülür. Dil-kültür aktarımının daha etkili yapılması için bu metinlerin düzeye uygun sadeleştirilmesine ihtiyaç duyulur. Bu çalışmanın amacı Haldun Taner'in öykülerini B1 düzeyine göre sadeleştirmek, bu metinleri kültür-dil bağlamında değerlendirmek ve B1 seviyesindeki öğrenciler için etkinlik önerileri hazırlamaktır. Bu amaçla çalışmada Haldun Taner'in belirlenen altı öyküsü B1 düzeyinin yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak sadeleştirilmiştir. Sadeleştirilen bu öykülerde yer alan kalıp sözler, ikilemeler, deyim ve atasözleri betimlenmiştir. Ardından her öykü için B1 düzeyinde kullanılabilecek okuma, dinleme, konuşma ve yazma etkinlikleri tartışmaya sunulmuştur. Araştırmanın metin ve kültür odaklı yabancı dil olarak Türkçe öğretimine katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of texts in teaching Turkish as a foreign language is necessary to reflect the language-culture elements more clearly and clearly. The pattern expressions and word richness in the texts serve the culture transfer. In this context, it is envisaged to use texts with rich content in teaching Turkish as a foreign language. In order to make language-culture transfer more effective, these texts need to be simplified according to the level. The aim of this study is to simplify the stories of Haldun Taner according to the B1 level, to evaluate these texts in the context of culture and language and to prepare activity suggestions for students at B1 level. For this purpose, the six stories of Haldun Taner identified were simplified by taking into account the structural features of the B1 level. The phrases, dilemmas, idioms and proverbs in these simplified stories are described. Then, reading, listening, speaking and writing activities that can be used at B1 level for each story are presented to the discussion. It is thought that the research will contribute to teaching Turkish as a foreign language focused on text and culture.