Yöneticilerin makyavelist eğilimlerinin çalışanların işe yönelik tutumlarına etkisi
The effect of managers' machiavelist tendency on employeesattitudes towards work
- Tez No: 587059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, yöneticilerin Makyavelist eğilimlerinin çalışanların üzerinde etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda yöneticilerin Makyavelizm eğiliminin çalışanların iş tatmini, yaşam tatmini, yöneticiden memnuniyet ve kurumdan memnuniyetlerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya Sakarya'da faaliyet gösteren bir özel sektör üretim işletmesinden toplamda 310 çalışan katılmıştır. Katılımcılar yöneticilerinden algıladıkları Makyavelist kişilik eğilimlerini, kendi iş tatminlerini, yaşam tatminlerini, yöneticiden memnuniyetlerini ve kurumdan memnuniyetlerini değerlendirmiştir. Araştırmanın bulgularına göre yöneticilerin Makyavelizm eğilimlerinin çalışanların iş tatminini, yaşam tatminini, yöneticiden memnuniyetini ve kurumdan memnuniyetini negatif yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca çalışanların cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre yöneticilerinden algıladıkları Makyavelizmin farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Buna karşılık çalışanların eğitim durumlarına göre yöneticilerinden algıladıkları Makyavelizmin farklılaştığı tespit edilmiştir. Bulgular tartışma bölümünde detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of managers' Machiavellian tendency on employees. In this context, Machiavellian tendencies of managers on employees' job satisfaction, life satisfaction, satisfaction with the manager, and satisfaction with the organization were investigated. In this study, a total of 310 employees working in a private production company in Sakarya were participated in the study. Participants evaluated the Machiavellian personality tendencies of their managers, their job satisfaction, life satisfaction, satisfaction with the manager, and satisfaction with the organization. According to the research findings it was found that the Machiavellian tendencies of managers affected employees' job satisfaction, life satisfaction, satisfaction with the manager, and satisfaction with the organization negatively. Also according to the gender and marital status of the employees, the perception of Machiavellianism was not differentiated. In contrast, depending on the educational levels of the employees, the perception of Machiavellianism was found to be different. The findings are discussed in detail in the discussion section.