Teaching foreign culture through songs
Şarkılarla yabancı kültür öğretimi
  1. Tez No: 587064
  2. Yazar: ÖZGÜR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce şarkıları yabancı kültür öğretiminde bir yöntem olarak kullanmaktır. Bu çalışma, deneysel ve karşılaştırmalı bir çalışmadır. Bu çalışma şarkılar yoluyla ve klasik okuma metinleriyle yabancı kültür öğretiminin verimlilik düzeylerini saptamaya çalışmıştır. Bu çalışma için gelişigüzel 10 adet kültür konulu şarkı ve metin seçilmiştir. Çalışmada Türkiye'de bir Anadolu Lisesi'nden 50 adet 11. sınıf öğrencisi yer almıştır. Bu öğrencilerden 25 kişilik bir deney grubu ve 25 kişilik bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Bundan sonraki süreçte, çalışma boyunca yapılan tüm çözümlemelerde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. İlk olarak deney grubunun şarkılarla yabancı kültür öğrenme eğilimlerini ölçmek için bir sormaca uygulanmıştır. Eğilim sormacası değerlendirildiğinde deney grubunun şarkılarla yabancı kültür öğrenmeye oldukça istekli oldukları saptanmıştır. Ayrıca, bu eğilimin deney grubundaki kız ve erkek öğrenciler arasında nasıl ortaya çıktığı da çözümlenmiştir. Yapılan analizlerde şarkılarla yabancı kültür öğrenimine kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha eğilimli göründükleri saptanmıştır. Daha sonra kültür öğretimi süreci gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna kültür öğretimi İngilizce şarkılar yoluyla, kontrol grubuna ise okuma metinleri yoluyla uygulanmıştır. Öğretim süreci sonunda her iki gruba ortak bir sınav uygulanmıştır. Öğrencilerin sınavdan almış oldukları puanlar çözümlenmiş, yapılan değerlendirmelerde şarkılar yoluyla kültür öğretimi yapılan deney grubunun okuma metinleriyle kültür öğretimi yapılan kontrol grubundan daha başarılı bir sonuç elde ettikleri gözlemlenmiştir. Son olarak, sınav başarısının deney grubundaki kız ve erkek öğrencilerde nasıl ortaya çıktığının değerlendirmesi yapılmış, bu değerlendirme sonucunda kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı bir sonuç elde ettikleri görülmüştür. Bu sonucun kontrol grubunda da aynı yönde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to use English songs as a method in teaching foreign culture. This study is an experimental and a comparative study. This study has tried to determine the efficiency levels of teaching foreign culture through songs and through classical reading texts. 10 songs and texts have been randomly selected for this study. 50 students of 11th grade from an Anatolian High School in Turkey have taken part in the study. An experimental group of 25 students and a control group of 25 students have been formed. In the following processes, IBM SPSS Statistics 22 program has been used in all the analyses during the study. First, a questionnaire has been applied to measure the disposition of the experimental group in learning foreign culture. When the disposition questionnaire has been evaluated, it has been detected that the experimental group is highly eager to learn foreign culture through songs. In addition, it has been analyzed how this disposition has emerged between female and male students in the experimental group. In the analysis, it has been identified that the female students seem more inclined to learn foreign culture through songs than the male students. Then, the culture teaching process has been carried out. The teaching of culture has been applied to the experimental group by using English songs and to the control group through reading texts. At the end of the teaching process, a joint exam has been applied to both groups. Students' scores from the exam have been analyzed, and it has been observed that the experimental group who were taught culture through the songs has achieved a more successful result than the control group who were taught culture through the reading texts. Finally, the evaluation of the success of the exam in female and male students in the experimental group has been done; as a result of this evaluation, it has been seen that the female students have had a more successful result than the male students. This result has been found to be in the same direction in the control group as well.