Üniversite öğrencilerinin yükseköğretim yaşamına uyum ve kurumla bütünleşme düzeylerinin incelenmesi
Investigating university students' adjustment and institutional integration levels to higher education
- Tez No: 587066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin yükseköğretim yaşamına uyum ve kurumla bütünleşme düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma, genel tarama deseninde gerçekleştirilmiş betimsel, nicel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, ikisi vakıf ikisi devlet üniversitesi olmak üzere İstanbul ilinde bulunan dört üniversitede eğitim gören 181.909 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilmiş 533 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kurumsal Bütünleşme Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin yükseköğretim yaşamına uyum ve kurumla bütünleşme düzeylerinin“Kararsızım”seviyesinde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin yükseköğretim yaşamına uyum ve kurumla bütünleşme düzeylerinin, Öğretim Elemanlarıyla Günlük Etkileşimler, Öğretim Elemanlarının Öğrenci Gelişimi ve Öğretmeye İlgisi, Akademik ve Entelektüel Gelişim, Kurumsal ve Amaçsal Kararlılık alt boyutlarında“Kararsızım”seviyesinde iken, Akran Grubu İlişkileri alt boyutunda“Katılıyorum”seviyesinde olduğu görülmüştür. Kurumsal ve Amaçsal Kararlılık alt boyutunda erkek öğrencilerin ortalamaları kadın öğrencilerinkinden yüksek bulunmuştur. Yine Öğretim Elemanlarıyla Günlük Etkileşimler ve Akademik ve Entelektüel Gelişim alt boyutlarının ortalamaları arasında vakıf üniversiteleri lehine bir farklılık bulunmuştur. Alan değişkenine göre değerlendirildiğinde, hiçbir boyutta anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Akran Grubu İlişkileri ve Öğretim Elemanlarıyla Günlük Etkileşimler alt boyutlarında 18-20 yaş aralığındaki öğrencilerin diğer yaş gruplarına göre daha az uyumlu ve istekli oldukları belirlenmiştir. Yine birinci sınıf öğrencilerinin, ikinci üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine göre daha uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Anadolu Lisesi mezunu öğrencilerin, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarına göre öğretim elemanlarıyla günlük etkileşimlerinin daha olumlu olduğu anlaşılmıştır. Diğer bir sonuca göre Akademik ve Entelektüel Gelişim alt boyutlarında ailelerinin geliri yüksek olan öğrencilerin olmayanlara göre daha iyi uyum sağladıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin üniversite yaşamına uyum ve kurumla bütünleşme düzeylerini arttırmak için oryantasyon çalışmaları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate university students' adjustment and instiutional integration levels to higher education. The study was a descriptive and a quantitative study. The working population of the study consisted of 181.909 university students that study in four universities (two of them being private, another two being state universities) in İstanbul province in the 2018-2019 academic year. The research sample consisted of 533 university students selected by stratified sampling method. The data were collected with“Institutional Integration Scale”and analyzed by SPSS 22.0 package program. According to the results, university students' adjustment and instiutional integration levels were found to be at the“Neither agree nor disagree”level. It was observed that students' adjustment and instiutional integration levels to higher education is at the level of“Neither agree nor disagree”at“Interactions with Faculty”,“Faculty Concern for Student Development and Teaching”,“Academic and Intellectual Development”,“Institutional Commitment and Goal Commitment”subscales whereas it is at the“Agree”level at“Peer-Group Interactions”subscale According to the analysis of Institutional Commitment and Goal Commitment subscale, mean scores of the male students were found to be higher than females. Also, there was a difference between mean scores of Interactions with Faculty and Academic and Intellectual Development subscales in favor of private universites. When evaluated according to the major variable, no significant difference was found. At Peer-Group Interactions and Interactions with Faculty subscales, it was determined that students aged 18-20 were less compatible and willing than the other age groups. In addition, first grade students were found to be more compatible than the second, third and fourth grade students. The graduates of Anatolian High Schools were found to be more positive in their daily relations with faculty than the graduates of Science High Schools, Imam Hatip High Schools and Vocational and Technical High Schools. As stated by another result it was determined that students whose parents have high income had adjusted better than the ones whose parents have lower income. Orientation programs should be arranged to increase students' adjustment and instiutional integration levels to higher education.