The sapphist images in the cinema in Turkey
Türkiye sinemasındaki safist imgeler
  1. Tez No: 587116
  2. Yazar: ATILGAN ŞAHİN ULAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY NİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kitle iletişim araçlarından biri olan sinema, dünya çapında kuir bireylerin temsilinde yıllardır önemli bir rol oynamaktadır. Sinema ve gerçeklik arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda, kuir bireylerin sinemadaki temsillerinin negatif olduğu ve/veya onlarla ilgili stereotipler yarattığı gözlemlenmiştir. Kuirlar içerisinde, Safistler (kadınlardan hoşlanan ve/veya onları cinsel anlamda çekici bulan kadınlar) anaakım sinema ve Türkiye sinemasında negatif bir biçimde ve stereotipleştirilerek temsil edilen gruplar arasında yer almaktadır. Her iki sinemada da erkek fatma (tomboy), nonoş (pansy) ve efemine/erkesi stereotipleri ekrandaki queer görünümünü etiketlemek için kullanılmaktadırlar. Sinemadaki bu stereotipleşmiş temsiller sadece karakter düzeyinde değil, ayrıca anlatısal düzeyde de sürdürülmektedirler. Sinemanın ilk örneklerinden bu yana, kuir ve Safistlerin temsilleri bu karakterlerin suç, seks işçiliği, kötülük/hainlik, ahlaksızlık ve gülünçlük ile ilişkilendirildiği konular etrafında şekillendirilmektedir. Bu çalışmada Türkiye sinemasında Safist stereotiplerin yaratılışları ve hangi anlatısal bağlamda verildikleri sorgulanacaktır. Bu amaçla Safist karakterleri içeren onbir film sosyolojik film yorumlama metodu kullanılarak ve ikili temsillilik, erkek düşmanlığı ve lezbiyen feminizmi, maskülenlik ve şiddet, müphemlik ve kötülük/hainlik gibi Safist karakterlerin temsilinde tekrar edilen konseptler altında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Cinema, which is one of the mass media, has been playing an important role in the representation of queers around the world for years. Considering the relationship between cinema and reality, it has been observed that the representations of queers in cinema have been negative and/or have created stereotypes about them. Among queers, Sapphists (women who love other women and/or find them sexually attractive) are one of the most negatively represented and stereotyped groups in the mainstream cinema and in the cinema in Turkey. In both cinemas, the tomboy, pansy and effeminate/butch stereotypes have been used to label queer appearance on the screen. These stereotypical representations in cinema are not only maintained on the character level but also on the narrative level. Since the early examples of cinema, representation of queers and Sapphists have been formed around the plots that relate these characters with crime, sex work, villainy, depravation and ludicrousness. In this study, the creation of the Sapphist stereotypes and in which narrative context Sapphist have been given in the cinema in Turkey will be questioned. To that aim, eleven films that include Sapphist characters will be analysed by using the sociological film interpretation method under the concepts of binarity, misandry and lesbian feminism, masculinity and violence, obscurity and villainy regarding their repetitive usage for the Sapphist representation.