İş yaşamında mobbing; Fırat Üniversitesi akademik ve idari çalışanlarına yönelik bir alan araştırması
Mobing in business life; A field study for academic and administrative personel at Fırat University
  1. Tez No: 587204
  2. Yazar: BAŞAK TURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SIRRI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Psikolojik olarak taciz, şiddet ya da rahatsız etme anlamına gelen mobbing kavramını, özellikle işyerlerinde gerçekleşen ve çoğunlukla belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünü olarak ifade etmek mümkündür. Bu tanım ışığında bu araştırmada mobbing kavramının kuramsal çerçevesi incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Mobbing ölçeği geliştirilerek bu ölçeğin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Mobbing ölçeğinin geliştirilmesi aşamasında açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda 22 maddeden oluşan ölçeğin üç faktörlü yapısının uygun olduğu, bu üç faktörlü yapının toplam varyansın %56,790'ını açıkladığı tespit edilmiştir. Ölçeği oluşturan madde yüklerinin ise ,519 ile ,829 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing, which is defined as psychological harassment, violence or disturbance, can be defined as the entirety of malignant, intentional and negative attitudes and behaviors, which damage personal values, professional status, social relationships and health of a victim or victims while aiming to discourage, pacify or suspend especially in workplaces and mostly in a continuous and systematic way. In the light of this definition, in this study, the theoretical framework of the concept of mobbing was investigated. In the second section of the study, the Mobbing Scale was developed and the psychometric properties of this scale were investigated. In the development period of the Mobbing Scale, exploratory factor analysis was conducted. As a result of the exploratory factor analysis, it was determined that the 3-factored structure of the scale, which included 22 items, was suitable while this 3-factored structure explained 56,790% of the total variance. The factor loads of the items constituting the scale were observed to range from ,519 to ,829.