Memluk Türkçesinde at ve atçılık terimleri
Horse and horseship terms in Mamluk Turkish
  1. Tez No: 587245
  2. Yazar: ALİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Memluk Türkçesindeki at ve atçılık terimleri üzerinde durulmuştur. Memluk Türkçesindeki at ve atçılık terimleri“at türleri, at donları, koşum araç-gereçleri, at yürüyüşleri, at sağlığı, at ve atçılıkla ilgili genel kelimeler”başlıkları altında ele alınmıştır. Türkçe terimlerin yanında yabancı dilden alınmış terimlere de yer verilen çalışmada tespit edilen terimler fonetik, semantik açıdan ve köken bilim açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın başta Türk dili bilim dalı olmak üzere Türk halk bilimi alanına da katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, of the horse and horseship terms in Mamluk Turkish were examined and discussed. Our study focused on the“horse breeds, horse coat colors, harness, horse gaits, horse healthand horse and horseships and other vocabularies”in that Mamluk Turkish. In addition to the terms in Turkish, from foreign language in the terms were included. The terms derived from the other foreign languages were covered in the study. These terms were tried to be examined with regard to phonetics, semantics and etymology. It is thought that the study will be used primarily for the Turkish Language, together with Turkish folk science.