Sosyal paylaşım sitelerini kimliğini gizleyerek (anonim) kullanan ortaokul öğrencilerinin psikolojik yaşantıları
Psychological experiences of secondary school students who use social networking sites by hiding their identities (ananymously)
- Tez No: 587248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağdaş yaşamın vazgeçilmezi haline gelen internet aracılığıyla ergenlerin sosyal paylaşım sitelerinde adeta gerçek yaşama alternatif bir psikososyal yaşam kurdukları dikkati çekmektedir. Ergenlik dönemine özgü sosyal ve psikolojik birçok faktör ergenlerin interneti sadece açık bir biçimde değil aynı zamanda kimliklerini gizleyerek de (anonim internet kullanımı) kullanmalarına yol açabilmektedir. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin sosyal paylaşım sitelerinde kimliklerini gizleyerek soru sorma, yorum yapma, karşılık verme ve bu kullanım biçimleri ile ilişkili psikolojik yaşantılarını araştırmak ve öğrencileri bu sitelere yönelten kişisel ve sosyal faktörleri incelemek amaçlanmaktadır. Fenomenolojik (olgubilimsel) nitel araştırma desenine göre yürütülen çalışmaya kimliğini gizleyerek internet kullandığı belirlenen, Eskişehir ilindeki beş devlet okulunda eğitim gören 20 öğrenci katılmıştır. Analizlerde“anonim internet kullanım amacı”,“anonim internet kullanım sürecinin yapılanması”,“anonim internet kullanımına yönelten faktörler”,“anonim internet kullanımında yaşantılar”olmak üzere dört tema ortaya çıkmıştır. Bu temaların içerikleri ergenlerin anonim internet kullanımı sürecinde yaşantılarını özgürce ortaya koymak, kimlik denemeleri yapmak gibi olumlu kazanımları yanında, anonim internet kullanımının siber zorbalık yapmak gibi olumsuz sonuçlarının da olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that through internet, which has become an indispensable part of modern life, adolescents have established an alternative psychosocial life on social networking sites. Many social and psychological factors that occur during adolescence can cause adolescents to use the internet not only in an explicit way but also by hiding their identities (using anonymous internet). In this study, it is aimed to investigate the psychological experiences of secondary school students related to these forms of use, to ask questions, to make comments, to respond by hiding their identities on social networking sites and to examine the personal and social factors that direct students to these sites. Twenty students studying in five public schools in Eskişehir province, who were identified as using internet by hiding their identity, participated in the study, which was conducted according to the phenomenological qualitative research design. In the analysis, four categories including“the purpose of anonymous internet usage”,“structuring of the anonymous internet usage process”,“factors leading to anonymous communication, experiences”in the anonymous internet process and content have emerged". The contents of these categories reveal the negative effects of using anonymous internet, such as cyber bullying, as well as positive gains such as providing free experiences of adolescents in anonymous internet usage, and making identity experiments.