Doğal afet araştırmalarında dendrojeomorfolojik yöntemlerin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of dendrogeomorphological methods in natural disaster research
- Tez No: 587277
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Doğal afetler, süreç içerisinde belirli aralıklarla tekrarlayan hareketlerdir. Doğal tehlikelerin gerçekleşme sıklığı, hareket zamanı ve büyüklüğünün doğru tanımlanabilmesi için bu tehlikelerin paleoçevresel ortam koşullarında gelişim süreçlerinin incelenmesi ve ortaya çıkan bulguların analiz edilmesi gerekmektedir.Tez çalışmasının konu kapsamını dendrokronolojinin bir alt dalı olan dendrojeomorfoloji oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmayla doğal afet araştırmalarında kullanılan yöntemlerden biri olan dendrojeomorfolojinin coğrafya bilim literatürüne katkı vermesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın içeriğini dendrokronolojinin ve dendrojeomorfolojinin tarihsel gelişimi, prensipleri, uygulama alanları ve yöntemleri hakkında bilgiler oluşturmaktadır. Bu çalışmayla dendrojeomorfoloji alanında yapılmış güncel araştırmalara yer verilerek doğal afet araştırmalarında kullanımı değerlendirilmiştir. Tezin beklentisi araştırmacılara dendrojeomorfoloji konusunda hazırlanmış ve uygulama örneklerini içeren bilgilerin yer aldığı temel düzeyde toplu bir kaynak oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are prcesses of repetitive movements at regular intervals. In order to accurately identify the frequency, time and magnitude of the occurrence of natural hazards, the developmental processes of these hazards in paleoenvironmental conditions need to be examined and analyzed the findings of result. The subject of the thesis is dendrogeomorphology which is a sub-branch of dendrochronology. In this study, dendrogeomorphology, which is one of the methods used in natural disaster research, is aimed to contribute to geography science literature. Descriptive scanning model was used as the method in the research. The content of the research consists of information about the historical development, principles, application areas and methods of dendrochronology and dendrogeomorphology. In this study, current researches in the field of dendrogeomorphology have been evaluated and their use in natural disaster researches has been evaluated. The expectation of the thesis is to provide the researchers with a basic level of information on dendrogeomorphology, which includes the application examples.