Multi criteria decision making approaches in a new destination selection for airlines
Havayolları için yeni rota seçiminde çok kriterli karar verme yöntemi yaklaşımları
  1. Tez No: 587359
  2. Yazar: FUNDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ana üssü İstanbul Havalimanı olan Türkiye'deki bir havayolu için en iyi yeni destinasyon seçimi amaçlanmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, havayolu endüstrisinde ve rota belirlemede çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanan çalışmaları içeren, özet bir literatür taraması sunulmuştur. Daha sonra, kriterler ve üç aday havalimanı tanıtılmış, kriterlerle aralarındaki etkileşimler açıklanmıştır. Problemin modellemesi hem tek boyutlu Analitik Ağ Yöntemi (ANP), hem de 4 boyutlu fayda, fırsat, maliyet ve risk (BOCR) analizi kullanılarak oluşturulmuştur. Kriterler ağırlıklandırılırken, hem Saaty'nin 1-9 skalasına göre ikili karşılaştırmaya dayanan uzman görüşleri, hem de normalize istatistiksel verilerden oluşan doğrudan bilgi girişi yapılmıştır. Bu çalışma kullanılan çok sayıda kriter olmasından ve karşılaştırmalı BOCR ve ANP çalışmalarının getirdiği taze bakış açısından dolayı eşsiz bir yapıdadır. Aynı zamanda literatürdeki, özellikle ANP uygulamalı destinasyon seçme problemlerindeki kıtlıktan kaynaklanan boşluğu doldurmaktadır. ANP'ye göre Tababela, Quito'da yer alan Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı, en baskın kriter olan, stratejik faktörler ile en iyi seçimken, BOCR için Denpasar, I Gusti Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı, yolcu talebi en önemli kriter olmak üzere fayda, fırsat ve risk boyutları açısından en iyi alternatiftir. Maliyet açısından ise Moroni'de yer alan Prince Said Ibrahim Uluslararası Havalimanı en iyi seçimdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to select the new best airport destination for an airline in Turkey with the base situated in Istanbul Airport. This study is unique in terms of plentiful criteria used and a fresh perspective brought by the comparative analysis of BOCR and simple ANP methods. It also fills a gap in the literature caused by the lack of ANP applications for destination selection. In this work, first, a brief review of literature is presented including studies using multi-criteria decision-making in route evaluation and in the airline industry. The model is constructed both using one-level Analytic Network Process (ANP) and Benefit, Opportunity, Cost and Risk (BOCR) analysis. Both normalized statistical direct data and expert opinions based on the 1-9 scale of Saaty are used to determine the weight of each criterion through analysis. According to simple ANP method, Mariscal Sucre International Airport in Tababela, Quito is the best alternative with the strategic considerations as the most dominant criterion, while BOCR analysis shows that Denpasar, I Gusti Ngurah Rai International Airport is the best under benefit, opportunity and risk dimensions with the passenger demand as the most dominant criterion and as for the cost perspective, Prince Said Ibrahim International Airport situated in Moroni is the best, while it is the worst alternative under risk dimension