Beden eğitimi öğretmenlerinin maruz kaldıkları mobbing ile durum ve süreklilik kaygısının karşılaştırılması
Comparing continual and state worry with mobbing that physical education teachers meet
- Tez No: 587487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin karşılaştıkları mobbing ile sürekli ve durum kaygı durumlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemini Erzurum ilindeki beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 162 erkek 88 kadın toplam 250 öğretmen katılmıştır. Çalışmada 4 bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik özelliklerle ilgili sorular, ikinci bölümde Beden Eğitimi öğretmenlerinin karşılaştıkları mobbing envanter ölçeği“, üçüncü bölümde ”Durum Kaygısı Envanteri“ ve son bölümde ”Süreklilik Kaygısı envanteri ölçeği" kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere IBM SPSS Statistics20.0 yazılımı aracılığıyla frekans analizi, Mann WhitneyU, Kruskall Wallisve çoklu Spearman Korelasyonuygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research is to compare conditional and state worry with mobbing that physical education teachers meet. Material and Method: Physical education teachers in Erzurum province constitute the specimen of the research.162 men and 88 women totally 250 teachers joined to the research. In the study datum collecting device was used that exist four part. In the first part questions about demographical features were used, in the second part mobbing inventory scale that physical education teachers meet, in the third part inventory of state worry and the final part the state worry inventory was used. To the datum obtained from the participants frequency were analysed, T test, ANOVA test and stepwiser ration analyse were applied via IBM SPSS Statistics20.0 software.