İnternet reklamlarına yönelik şüphe algısı üzerine bir araştırma
An examination on scepticism perception regarding internet advertisements
- Tez No: 587491
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi olarak tanımlanan internet platformlarında yayınlanan reklamlara yönelik şüpheyi etkileyen faktörleri belirleme üzerine yapılmış bir araştırmadır. Bu çalışmada, internet reklamlarına şüpheyle yaklaşan kişiler ile şüpheci davranış sergilemeyen kişilerin, demografik özeliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ortaya konulmaktır. Farklılıkların analizine yönelik oluşturulan teorik model, kapsamlı bir literatür taraması temel alınarak yapılmıştır. Model, kullanıcıların internet reklamlarına yönelik şüphe seviyelerini etkilemesi beklenen teorik faktörleri tanımlamaktadır. Araştırma, basit rastgele örnekleme yöntemi ile 802 internet kullanıcısına uygulanmıştır. İnternet kullanıcılarının demografik özelliklerinin, web platformu güvenirliği, algılanan bilginin güvenirliği, karar alma öz güveni, internet güvenliği ve tüketicilerin geçmiş deneyimlerine göre internet reklamlarına yönelik şüphe düzeylerinde farklılık olup olmadığını belirlemek için; 6 hipotez önerilmiş ve hipotezlerin sınanması T-testi, ANOVA ve korelasyon ve doğrusal regresyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda internet kullanıcılarının web platformu güvenirliği, algılanan bilginin güvenirliği, karar alma öz güveni, internet güvenliği, tüketicilerin geçmiş deneyimlerine ilişkin faktörler ile yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir değişkenleri açısından önemli farklılıklar olduğu görülmüştür. Diğer yandan, İnternet reklamcılığına yönelik şüpheyi etkileyen faktörleri oluşturan değişkenlerin, İnternet reklamlarına yönelik şüpheyi etkilemede anlamlı iken aynı zamanda değişkenlerin birbirlerini etkileme açısından da anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the suspicions of individuals regarding internet advertisements on internet platforms defined as online. The research study revealed whether the individuals who are skeptical regarding internet advertisements and the individuals who don't have suspicious behaviors differ according to demographic characteristics. The theoretical model for the analysis of differences is based on a comprehensive literature review. The model describes the theoretical factors that are expected to affect suspicion levels of users regarding internet advertising. The study was applied to 802 internet users with simple random sampling method. The reliability and validity of the assumed factors were examined by looking at the Cronbach's Alpha value. 6 hypotheses were proposed and analyzed using chi-square, t-tests, ANOVA and linear regression to determine whether demographic characteristics of internet users differ based on web platform reliability, perceived information reliability, decision-making self-confidence, internet security and experiences of consumers in their suspicion level regarding internet advertising. As a result of the analysis, it was seen that there were significant differences between the web platform reliability, reliability of perceived information, self-confidence of decision making, internet security of internet users, factors related to experiences of consumers and age, gender, education, income variables. On the other hand, while the variables that affect the suspicion regarding internet advertising are significant in influencing the suspicion regarding internet advertising, the variables are also significant in terms of influencing each other.