Psikolojik güçlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sahipliğin aracı rolü
The mediating role of psychological ownership on the effect of psychological empowerment on employee performance
- Tez No: 587619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada psikolojik güçlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sahipliğin aracı rolü incelenmiştir. Değişkenlere dair ilgili yazın araştırıldığında psikolojik güçlendirme, psikolojik sahiplik ve çalışan performansı arasındaki ilişkiyi bir arada inceleyen bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bu sonuç doğrultusunda literatürde konu hakkında var olan boşluğu tamamlamak çalışmamızın özgün değerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de hava yolu firmasında çalışan 492 ARGE Uzmanı ve mühendis oluşturmaktadır. Araştırmada verileri elde etmek için anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında katılımcıların demografik özellikleri, psikolojik güçlendirme, psikolojik sahiplik ve çalışan performansı değişkenlerini kapsayan faktör ve güvenilirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve çoklu regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, psikolojik güçlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sahipliğin kısmi aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak çalışma sonucunda gelecek araştırmacılara ve örgütlere yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca“Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Tarafından Desteklenmiştir. Proje numarası: 33024”
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of psychological ownership on the effects of psychological empowerment on employee performance was analyzed. The independent variable is psychological empowerment, dependent variable is employee performance and mediator variable is psychological ownership. When the literature on the variables was analyzed, it was observed that there was no study investigating the relationship between psychological empowerment, psychological ownership and employee performance. In accordance with this result, to complete the existing gap in the literature reveals the original value of study. The sample of this study consist of 492 R&D specialists and engineers. Survey technique was used to obtain data. The data obtained were analyzed by using factor and reliability analysis, descriptive statistics of variables and hierarchical regression analysis in SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that psychological ownership has a partially mediating role on the effects of psychological empowerment on employee performance. In addition, in the result of the study various suggestions were presented for future researchers and organizations.“This work was supported by Scientific Research Project Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 33024”