Huzurevi sakinlerinin dini yaşamı ve din eğitimine bakışları (Ağrı örneği)
Religious life and religious education of residential residents perspectives (The case of pain)
  1. Tez No: 587669
  2. Yazar: HATİCE PELİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Din, ilk insanın dünyada görülmesi ile ortaya çıkmış bir olgudur. Tevhit inancına sahip tüm dinler, ilk insanı ilk peygamber olarak gördüklerinden dolayı eğitim faaliyetlerinin peygamberle başlamış olduğunu kabul etmektedir. Zamanla bu eğitim faaliyetleri teşkilatlanarak kurumsallaşmaya başlamıştır. Özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra uzmanlık alanlarına sahip yeni yeni disiplinler doğmuştur. Bu disiplinlerden biri de din eğitimidir. Din eğitiminin bilimsel bir disiplin olarak üniversitelerde yer alışı, Batı' da 20. yüzyılın başlarında olmasına rağmen ülkemizde ise oldukça geç olmuştur. Bu gecikme, alanda yapılabilecek çalışmaları da geciktirmiştir. Özellikle Türkiye'de son yıllarda din eğitimi alanında yapılan çalışmalar bu alana karşı ilgiyi arttırmıştır. Geleneksel sınıflamaya göre insan yaşamı; bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık gibi dönemlerden oluşmaktadır. Her gelişim döneminin kendine has birtakım özellikleri bulunmaktadır. Din eğitimi, birbirinden farklı olan bu dönemleri incelerken dinin her bireye kavratılabileceğini; bunu ortaya koyarken neden, nasıl, hangi şekilde, hangi araçlarla kavratılabileceğini göstermeyi amaç edinen bir bilimdir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşlı nüfus oranı gittikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak yaşlılık bireyin gerek fizyolojik gerek psikolojik gerekse de sosyolojik boyutlarını etkilemektedir. Özgüveni, üretkenliği, uyum yeteneği gittikçe azalan yaşlının artık statüsü de değişir. Yaşlının uyku düzeninin bozulmasıyla belleği gittikçe zayıflar. Bedeni artık gelen hastalıkları kolay kolay atlatamaz duruma gelir. Eş ve akranlarını kaybetmesi sonucunda yaşlı büyük bir karamsarlığa düşebilmektedir. Tüm bunların yanında adım adım yaklaşmakta olan ölüm fikrine sahip olması da onu bunalıma sokabilmektedir. Tam bu noktada yaşlı bireylerin problemlerine çözüm getirip, onların rahatlamasını sağlayacak olan unsurların başında şüphesiz din olgusu gelmektedir. Böylece din, yaşlının hem dününe hem bugününe hem de yarınına umutla bakmasına yardımcı olacaktır. ''Huzurevi Sakinlerinin Dini Yaşamı ve Din Eğitimine Bakışları'' adlı bu çalışmada; Ağrı Huzurevi'nde yaşayan yaşlı bireylerin inanç, ibadet, bilgi, duygu açısından dini yaşamları incelenmiştir. Bunun yanında huzurevinde kalan yaşlıların din eğitimine bakışları da ortaya konulmuştur. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu araştırma teori ve uygulama kısmı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın teori kısmını oluştururken yaşlılık ve din eğitimi konusu ile ilgili araştırmalar incelenmiş, uygulama kısmında ise yaşlılık, dini hayat ve din eğitimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla anket ve mülakata dayalı bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın her aşamasında bana yardımlarını ve desteğini esirgemeyen değerli hocam ve danışmanım Dr. Öğr. Üyesi Hayati TETİK'e teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca anketin hazırlanması, uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesinde yardımlarını esirgemeyen değerli eşim Özcan PELİT'e, Ağrı Huzurevi'nde her türlü imkânı sağlayarak bize yardımcı olan huzurevi psikoloğu Abdulvahap GÜNDOĞDU'ya, her zaman sevgi ve destekleri ile hayatım boyunca yanımda olan değerli aileme, arkadaşlarıma ve araştırmaya katılarak en büyük katkıyı yapmış olan huzurevi sakinlerine en içten saygılarımı sunar, sonsuz teşekkürler ederim.
Özet (Çeviri)
Religion is a phenomenon that emerged with the first human being seen in the world. All religions with the belief of monotheism are considered to have started the educational activities with the prophet, since he saw the first man as the first prophet. In time, these training activities began to be organized and institutionalized. Especially after the second half of the nineteenth century, new disciplines with specialties emerged. One of these disciplines is religious education. Although religious education took place in universities as a scientific discipline, it was quite late in our country, although it was in the early 20th century in the West. This delay also delayed the works in the field. In particular, studies in the field of religious education in Turkey in recent years has increased the interest in this area. Human life according to traditional classification; infancy, childhood, adolescence, adulthood and old age. Each development period has its own characteristics. Religious education is a science which aims to show that religion can be taught to every individual while examining these different periods, and to show why, how, in what way and with which means. The rate of elderly population is increasing both in our country and in the world. Accordingly, old age affects both physiological, psychological and sociological dimensions of the individual. The status of the elderly, whose self-esteem, productivity and adaptability decreases gradually, also changes. The memory of the elderly becomes increasingly weak with the disturbance of sleep patterns. The body is no longer able to overcome the illnesses easily, and as a result of the loss of spouses and peers, the elderly falls into a great pessimism. In addition to this, his step-by-step approach to death may cause him to be depressed. At this point, the phenomenon of religion is undoubtedly one of the most important elements that will bring solutions to the problems of elderly individuals and provide them relief. Thus, religion will help the elderly to look at both yesterday and today and tomorrow. In this study, the Residents' Perspectives on Religious Life and Religious Education, the religious lives of elderly people living in Ağrı Nursing Home were examined in terms of belief, worship, knowledge and emotion. In addition, the attitudes of the elderly in the nursing home to religious education were revealed. For this purpose, this research consists of two parts: theory and practice. While forming the theory part of the research, researches on the subject of old age and religious education were examined and in the application part, a survey and interview study was conducted to reveal the relationship between old age, religious life and religious education. At every stage of the research, my valuable teacher and consultant Dr. Lecturer. I would like to thank the member Hayati TETİK. In addition, to my esteemed wife Özcan PELİT, who did not spare her assistance in the preparation, implementation and evaluation of the results, to the nursing home psychologist Abdulvahap GÜNDOĞDU, who provided us with all kinds of opportunities in Ağrı Nursing Home, always with my precious family, friends and my family. I would like to express my sincere respect to the residents of the nursing home who made the greatest contribution by participating in the research and thank you endlessly.