Üniversite ögrencilerinde duyguları ifade etme, mizah tarzları, iyimserlik ve bağlanma stilleri
The emotion expressi̇on, humor styles, optimism and attachment styles at university students
  1. Tez No: 587683
  2. Yazar: HİFA NAZİLE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin bağlanma stillerinin duyguları ifade etme, mizah tarzları ve iyimserlik düzeylerini ne derece yordadığını incelemektir Araştırmanın çalışma grubu 320 kadın (%68.1) ve 150 erkek (%31.9) olmak üzere toplam 470 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştımacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Mizah Tarzları Ölçeği, Yaşam Yönelimi Testi ve Duyguları İfade Etme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre güvenli bağlanma stili ve saplantılı bağlanma stili puanları, duyguları ifade etme puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %7'sini açıklamaktadır. Güvenli bağlanma stili puanları, katılımcı mizah tarzı puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %5'ini açıklamaktadır. Güvenli bağlanma stili ve kayıtsız bağlanma stili puanları, kendini geliştirici mizah tarzı puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %4'ünü açıklamaktadır. Saplantılı bağlanma stili puanları, saldırgan mizah tarzı puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %1'ini açıklamaktadır. Saplantılı bağlanma stili puanları, kendini yıkıcı mizah tarzı puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %6'sını açıklamaktadır. Saplantılı bağlanma, güvenli bağlanma stili ve korkulu bağlanma stili puanları, iyimserlik puanlarına ilişkin toplam varyansın yaklaşık %13'ünü açıklamaktadır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve çalışmanın sonunda bulgulara dayalı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether university students' expressing emotions, humor styles and optimism levels predict attachment styles. The research group of the study consisted of 470 university students (320 female (68.1%) and 150 male (31.9%). Personal information form, Relationship Scales Questionnaire, Humor Styles Questionnaire, Life Orientation Test and Emotional Expression Questionnaire were used as data collection tools. According to the findings of the study, secure attachment style and preoccupied attachment style scores explain about 7% of the total variance of emotional expression scores. Secure attachment style scores explain about 5% of the total variance of affilative humor style scores. Secure attachment style and dismissing attachment style scores explain about 4% of the total variance of self-enhancing humor style scores. Preoccupied attachment style scores explain about 1% of the total variance of aggressive humor style scores. Preoccupied attachment style scores explain about 6% of the total variance of self-defeating humor style scores. Preoccupied attachment, secure attachment style and fearful attachment style scores explain about 13% of the total variance of optimism scores.The findings were discussed in the light of literature and recommendations were made based on findings.