Câmi'atü'l-Hediyye Fî'l-Halli'-l Elfâzi't-Türkiyye üzerine bir inceleme
The study on Câmi'atü'l-Hediyye Fî'l-Halli'-l Elfâzi't-Türkiyye
  1. Tez No: 587697
  2. Yazar: ALİSHER KHALMETOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 630
Özet
Yazılış tarihi Rebiyülevvel 1273(M.1856) olan Câmi'atü'l-Hediyye fî'l-Ḥalli'-l Elfâzi't-Türkiyye eseri Türkçe öğretim kitabıdır. Muhammed Hızır el-Humsî tarafından kaleme alınmış olup 155 varaklık eserin müstensihi ise Hasan el-Ma'arrî'dir. İki dilli yani Arapça ve Türkçe olan bu eser Arapça anlatılmıştır. Diğer Araplara Türkçe öğretim kitabı gibi bu eser de sözlük ve gramerden oluşmaktadır. Ama diğerlerinden bir farklı tarafı son bölümünde konuşma ve konuşma ile ilgili ifadeler bölümünün bulunmasıdır. Dil öğretimi açısından yazıldığı döneme göre ileride olup çok pratik bir şekilde tasarlanmıştır. Özellikle mastarla başlayıp sonrasında grameri bol çekimlerle desteklemiş ve en sonunda günlük konuşmada kullanılan ifadeler ile bitirmiştir. Eser Türkiye Türkçesine aktarılarak modern dilbilim anlayışına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Câmi'atü'l-Hediyye fî'l-Ḥalli'-l Elfâzi't-Türkiyye is a Turkish Language book which was composed in Rebiyülevvel 1273 (A.D 1856) by Muhammed Hızır el-Humsî and written in Cemadü-l Ahar 16 1273 (A.D 1856) by Hasan el-Ma'arrî. This book is bilingual Arabic and Turkish but the topics are explained in Arabic. Like all other language books it also contains vocabulary and grammar. But one thing that makes this book special is that at the end of it there is a conversation and expressions part. Judging by it's practicality, this book seems to be composed ahead of its time. Especially infinitive part which was enriched by conjugation examples and the conversation part which is full with commonly used expressions. In this thesis the book was translated into Turkish accroding to modern linguistic standards.