Türkçe öğretmen adayları ve Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik algıları
Sense of self efficacy of Turkish teachers and Turkish preservice teachers
  1. Tez No: 587696
  2. Yazar: BİNGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, Türkçe öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği öz yeterlik algılarını cinsiyet, genel ağırlıklı not ortalaması (GANO), sınıf, alanla ilgili katıldıkları eğitim, mezun oldukları lise; Türkçe öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği öz yeterlik algılarını ise cinsiyet, mesleki kıdem, alanla ilgili katıldıkları eğitim değişkenleri açısından incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Kars Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören Türkçe öğretmen adayları ve Kars merkezde görev yapmakta olan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma durum tespitine yönelik hazırlanmış nicel bir araştırmadır. Türkiye'de farklı branşlardaki öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin öz yeterlik algıları incelenmiştir. Ancak özel olarak Türkçe öğretmen adayları ve Türkçe öğretmenlerinin birlikte ele alındığı bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Dolayısıyla bu araştırmada elde edilen bulguların, ülkemizdeki Türkçe öğretmen adayları ve Türkçe öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği öz yeterlik algılarının geliştirilmesi açısından önemli olacağı düşünülmektedir. Araştırmada sonucunda; Türkçe öğretmen adaylarının öz yeterlik algılarının; GANO ve lise değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, sınıf ve alanla ilgili katıldıkları eğitim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği; Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının ise cinsiyet ve alanla ilgili katıldıkları eğitim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine how the variables of“gender,genereal weighted grade point average, grade level, education they participated in, high school and Professional seniorty they graduated”affect Turkish preservice Teachers self effcacy perceptions. The population of the study consists of Turkish preservive teachers studying in the Department of Turkish Education of Kars Kafkas Universty Dede Korkut Faculty of Education in the 2017-2018 academic year and Turkish Teachers working in the central distric of Kars. The study is a quantitative study prepared for due diligence. Although self efficacy of Teachers and preservice Teachers from different branches in Turkey were examined, there was no study in which Turkish teacher Candidates and Turkish Teachers were handled together. Therefore, it is thougt that the findings obtained in this study will be important in terms of developing self efficacy perceptions of preservice Turkish teachers and Turkish Teachers. As a result of the study, there was a significant difference in self efficiacy perceptions of Turkish preservice Turkish teachers in terms of Gano and high school variables, but no significant difference in terms of gender, class and field. On the other hand it was found that Turkish Teachers self efficacy perceptions did not show a significant difference according to the variables of gender and field but showed a significant difference according to the seniorty variable.