Dikey iktidarın sembolleştirilmesinde Babanın Adı: Kapıcılar Kralı filminin Lacancı analizi
The name of the father in symbolizing vertical power: Lacanian analysis of Kapıcılar Kralı
  1. Tez No: 587735
  2. Yazar: ATİLA ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Kapıcılar Kralı filmi örneklemi üzerinden kent yaşamındaki iktidar ilişkilerini Lacancı bir bakış açısıyla analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, bu analizi yaparken Fransız düşünür Jacques Lacan'ın bilinçdışı, simgesel düzen ve söylem kavramlarını kullanmaktadır. Metinde Lacan'ın kavramları kent sosyolojisi çerçevesinde ele alınıp gündelik yaşamın analizi yapılmaktadır. Bu bağlamda filmde yer alan apartman hayatının toplumsal yaşamı temsil ettiği varsayımı üzerinden hareket edilmiştir. Kapıcılar Kralı filmi üretildiği dönemin toplumsal yapısını yansıtan bir metin olarak kabul elmiş, filmde yer alan karakterler dönemin toplumsal sınıflarının temsilcileri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relations of power in urban life from a Lacanian point of view through the sample of the Kapıcılar Kralı movie. The study uses the unconscious, symbolic order and discourse concepts of French thinker Jacques Lacan in making this analysis. Lacan's concepts are analyzed within the framework of urban sociology and daily life. In this context, it is accepted that the apartment life in the film represents social life. The film Kapıcılar Kralı was accepted as a text reflecting the social structure of the period in which it was produced and the characters in the film were considered as representatives of the social classes of the period.