Ortaokul öğrencilerinin çevre bilincini içselleştirme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the internalization levels of environmental consciousness secondary school students
  1. Tez No: 587927
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN ONGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin çevre bilincinin içselleştirilme düzeylerinin belirlenmesi amacına uygun ölçme araçlarının geliştirilmesi ve ortaokul öğrencilerinin çevre bilincini içselleştirme düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini Mersin il merkezinde bulunan sekiz farklı ortaokulda öğrenim gören 1120 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, geliştirilen 22 maddelik Çevre Bilincini İçselleştirme Düzeyleri Ölçeği (ÇBİDÖ) kullanılmıştır. ÇBİDÖ'nün Cronbach alfa katsayısı α=0,876 olarak tespit edilmiştir. Toplanan Verilerin analizi için SPSS paket programının 22.0 sürümü kullanılmıştır. Bağımsız iki grup ortalamasının karşılaştırılması için t-testi, ikiden fazla grup ortalamasının karşılattırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. İstatiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları“toplam”,“Farkındalık”,“Sorumlu Davranma”,“Başkalarını Sorumlu Davranmaya Teşvik etme”,“Örgütlenme”ve“Maddi Fedakârlıkta Bulunma”boyutları bakımından incelenmiştir. Öğrencilerin çevre bilincini içselleştirme düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyleri, not ortalamaları, anne - baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği ancak, kardeş sayısı ve ağabey - abla varlığına göre değişiklik göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop appropriate measurement tools in order to determine the level of internalization of environmental awareness of secondary school students and to examine the levels of internalization of environmental awareness of secondary school students according to some demographic variables. The Research population of this study consists of 1120 secondary school students studying in eight different secondary schools in Mersin. As a data collection tool, 22-item Environmental Consciousness Internalization Levels Scale (MSIS) was used. The Cronbach's alpha coefficient of the MDQQ was found to be α = 0.876. For analysis of the collected data, SPSS version 22.0 was used. The t-test was used to compare the mean of two independent groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was performed to compare the mean of more than two groups. Significance level was accepted as 0.05 in statistical procedures. The findings of the research were analyzed in terms of“total”,“Awareness”,“Responsible Behavior”, etme Encouraging Others to Responsible Behavior“,”Organizing“and”Making Material Sacrifice ". It was determined that the internalization of environmental awareness of the students differed according to gender, grade levels, grade averages, parental education level variables, but did not change according to the number of siblings and the presence of brother and sister.