Okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal uyum ve becerisi ile annelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigaton of relationship between motherhood attitude and preschool children's social adaptation and skill
- Tez No: 588142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönemdeki çocuklarin sosyal uyum ve becerisi ile annelik tutumlari arasindaki ilişkiyi belirlemektedir. Araştırmanın örneklemi, okul öncesi kuruma devam eden 178 çocuğun anneleri oluşmaktadır. Araştırmada ölçme araçları olarak, annelik tutumlarını ölçmek için Ebeveyn Tutum Ölçeği, çocukların sosyal uyum ve uyumsuzluk düzeyini belirlemek için Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği ile demografik özellikleri belirlemek amacıyla Anne Bilgi Formu kullanılmıştır. Annelik tutumları ile çocukların sosyal uyum ve uyumsuzluğun bağımsız değişkenlere göre farklılıklarını belirlemek için ilişkisiz örneklemler için t testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Annelerin annelik tutumları ile çocukların sosyal uyum ve uyumsuzluğunu incelemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Annelik tutumlarının çocukların sosyal uyum becerisi üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda annelik tutumlarının izin verici tutum alt boyutu hariç diğer alt boyutlar ile çocukların sosyal uyum ve uyumsuzluklarının meslek grubu ve anne öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sahip olunan çocuk sayısına göre sadece aşırı koruyucu tutumun farklılık gösterdiği belirlenirken, çocuğun cinsiyetine göre annelik tutumları ile çocukların sosyal uyum ve uyumsuzluğunun farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the relationship between motherhood attitudes and children's, having preschool education, social cohesion and social incompatibility. The sample of this research consists of 178 mothers whose children are going on a preschool education. In the research, parental attitude scale was used to measure maternal attitudes, social adaptation and skill scale was used to determine the social adaptation and maladjustment level of the children and mother information form was used to determine demographic characteristics. To determine the differences of motherhood attitudes and children's social cohesion and social incompatibility according to the independent variable, t test and single factoral variance analysis (ANOVA) have been used. To study mothers' motherhood styles and children's social cohesion and social incompatibility, correlation analysis has been done. Multiple regression analysis has been used to study the predictive effect of motherhood style's on the children's social adaptation skills. As a result of the study, it was found that social cohesion and incompatibility of children, apart from the allowable attitude sub-dimension of motherhood attitudes, showed a significant difference according to the level of occupation and education; only overprotective maternal attitudes differ according to the number of children; According to the gender of the child, maternal attitudes and social cohesion and incompatibility of children did not differ.