Gebelikte üriner inkontinans ve yaşam kalitesine etkisi
Urinary incontinence in pregnancy and its effect on quality of life
  1. Tez No: 588262
  2. Yazar: ESRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı gebelikte üriner inkontinans görülme durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Analitik tipte yapılan çalışma Kasım 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında Ordu ilindeki bir hastanenin gebe polikliniğine başvuran 300 gebeye uygulandı. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ), İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalama, alt ve üst değerleri içeren tanımlayıcı istatistiksel teknikler kullanıldı. Bağımsız gruplarda farklılıklar, Bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (oneway) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan gebelerden bilgilendirilmiş yazılı onamları, ölçek kullanımı için ölçek kullanım izni ve etik kurul izni alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin %40'nın daha önce canlı doğum yapmadığı, %56.2'sinin vajinal doğum yaptığı, %50'sinin 29-40 haftalık olduğu saptanmıştır. Gebelerin %91.7'sinin gebelikten önce idrar kaçırma şikayetinin olmadığı, %49.3'ünün gebelik boyunca idrar kaçırma şikayeti olduğu belirlenmiştir. İdrar kaçırma şikayeti olan gebelerin %55.4'ünün ayda birkaç kez idrar kaçırdığı belirlenmiştir. %82.4'ünün öksürme sırasında, %75'inin ise hapşırma sırasında idrar kaçırdığı saptanmıştır. Üriner inkontinanslı gebelerin %35.7'si miks tipi Üİ, %31.6'sı Stres Üİ, %4.1'i ise urge Üİ olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmadaki Üriner inkontinanslı gebelerin İŞİ skorlamasına bakıldığında %54,7'si hafif, %43,2'si orta ve %2'sinin ise şiddetli grupta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the incidence of urinary incontinence during pregnancy and its effects on quality of life. Material and Method: The analytical study was conducted on 300 pregnant women who applied to the pregnant outpatient clinic of a hospital in Ordu between November 2017 and January 2018. Data were collected using Personal Information Form, Incontinence Quality of Life Scale (ASQI), Incontinence Severity Index (ISI). Descriptive statistical techniques including number, percentage, standard deviation, arithmetic mean, lower and upper values were used in the evaluation of the data. Differences in independent groups were evaluated by independent sample t-test and one-way analysis of variance (oneway). Informed written informed consent was obtained from the pregnant women who participated in the study, the scale usage permission and ethics committee permission were obtained for the use of the scale. Results: It was found that 40% of the pregnant women who participated in the study had not given live birth before, 56.2% had vaginal birth and 50% had 29-40 weeks of gestation. It was determined that 91.7% of the pregnant women did not have urinary incontinence before pregnancy and 49.3% of them had urinary incontinence during pregnancy. It was determined that 55.4% of the pregnant women who complained of urinary incontinence experienced incontinence several times a month. It was found that 82.4% experienced incontinence during coughing and 75% during sneezing. It was determined that 35.7% of the pregnant women with urinary incontinence had mixed type UI, 31.6% had stress UI and 4.1% had urge UI. When the Incontinence Severity Index score of the pregnant women with urinary incontinence was evaluated, it was found that 54.7% were mild, 43.2% were moderate and 2% were in severe group.