Gençler ve yıldızlar kategorilerinde yarışan erkek tenis sporcularının kuvvet, denge ve anaerobik güç özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship among strenght, balance and anaerobic power of male tennis players competing in the youth and stars categories
- Tez No: 726526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki erkek tenisçilerin kuvvet, denge ve anaerobik güç özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmaya genç ve yıldızlar kategorilerinde müsabakalara katılan 14 erkek tenis sporcusu (yaş: 14,787,78 yıl, boy: 160,0782,17 cm, kilo: 48,0725,11 kg) gönüllü olarak katıldı. Çalışmada, katılımcılara sağ el ve sol el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, alt ve üst vücut anaerobik güç ile dinamik denge testleri uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların sağ el ve sol el kavrama kuvveti ile üst vücut anaerobik performans göstergeleri arasında, sırt ve bacak kuvveti ile alt vücut anaerobik performans göstergeleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu elde edildi (p0.05). Ayrıca, katılımcıların alt vücut anaerobik performans göstergeleri ile dinamik denge performansları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı elde edildi (p>0.05). Sonuç olarak, yıldızlar ve gençler kategorilerindeki erkek tenis sporcularının kuvvet ve anaerobik performans göstergeleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, kuvvet özelliğinin artması ile anaerobik güç ve kapasite değerlerinde bir artış meydana geldiği, buna karşılık hem kuvvet hem de anaerobik performansın dinamik denge performansını etkilemediği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship among strength, balance and anaerobic power characteristics of male tennis players in the youth and star categories. In accordance with this purpose, a total of 14 male tennis players (age: 14,78 ± 7,78 years, height: 160,07 ± ,82,17 cm, body weight: 48,07 ± 25,11 kg) participating in tennis competition in the youth and star categories took part voluntarily in this research. In the study, right and left hand grip strength, back and leg strength, lower and upper body anaerobic power and dynamic balance performance tests were applied to the participants. Descriptive and Pearson correlation analyses were used to evaluate the data. According to the results of the analyses, it was determined that there are positive significant relationships between right and left hand grip strength and upper body anaerobic indicators, and also there are positive significant relationships between back strength, leg strength and lower body anaerobic indicators (p0.05). In addition, it was determined that there is no significant relationship between lower body anaerobic indicators and dynamic balance performance in tennis players (p>0.05). As a result, it can be said that there is a significant relationship between strength and anaerobic performance parameters in male tennis players who plays in the star and youth categories; on the contrary, both strenght and anaerobic performance do not significantly affect dynamic balance performance.