Lojistik sektöründe kalite fonksiyon göçerimi uygulaması
Application of quality function deployment in logistics sector
  1. Tez No: 588333
  2. Yazar: GAMZE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde globalleşme neticesinde işletmeler artan rekabetle karşı karşıyadırlar. Bu koşullarda işletmelerin hayatta kalabilmek için, ürettikleri ürünleri ya da sundukları hizmetleri müşterilerinin istek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde planlamaları ve tasarlamaları gerekmektedir. Kalite Fonksiyon Göçerimi firmaların müşterilerini tanımalarına yardım eden, onların ihtiyaç ve beklentilerine en kısa sürede cevap verebilen bir yöntemdir. Yöntemin temeli, müşterilerin sesini dinlemeye dayanmaktadır. Bu özellik onu, standart kalite yöntemlerinden ayırmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kalite Fonksiyon Göçeriminin lojistik işletmelerinde uygulamasını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda lojistiğin önemli bir ayağı olan perakende sektöründe bir uygulama yapılmıştır. Seçilen işletmede KFG süreci uygulanmaya çalışılmış ve bu şekilde KFG sürecinin seçilen işletmede geçerliliği incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan bilgiler, anket ve karşılıklı görüşme yoluyla müşteri, işletme çalışanları ve yöneticilerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of globalization, businesses face increasing competition. In order to survive in these conditions, businesses need to plan and design the products they produce or the services they offer to meet their customers' wishes, needs and expectations. Quality Function Deployment is a method that helps companies get to know their customers and respond to their needs and expectations in the shortest time. The basis of the method is to listen to the voice of customers. This distinguishes it from standard quality methods. The aim of this study is to reveal the application of Quality Function Deployment in logistics enterprises. For this purpose, a company has been selected as one of the leading companies in the retail sector. The KFG process was tried to be implemented in the selected enterprise and thus the validity of the KFG process in the selected enterprise was examined. The information used in this study was obtained from customers, business employees and managers through questionnaires and interviews.