Hayali konulu resim uygulamalarının 9-12 yaş grubunun hayal kurma becerilerine etkileri
The effects of imaginary themed drawing studies on the imagination skills of 9-12 age group
  1. Tez No: 588589
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
“Hayali Konulu Resim Uygulamalarının 9-12 Yaş Grubunun Hayal Kurma Becerilerine Etkileri”konulu yüksek lisans tez çalışmamda 9-12 yaş grubu çocukların sanatsal gelişimleri, sanat eğitimi, hayali konulu resim uygularının çocukların hayal kurma becerilerine etkisi incelenmiştir. Bu araştırma; 9-12 yaş grubunun sanat eğitimi sürecinin genel değerlendirilmesi doğrultusunda, hayali konulu çalışma uygulamalarının hayal kurma becerilerine etkilerini inceleyen, uygulamaları kapsamaktadır. Bu araştırmada amaç; öğrencilerin hayali konulu çalışma uygulamalarıyla birlikte hayal kurma becerilerine etkilerini gözlemlemek, yaratıcılıklarının, araştırma, analiz etme becerilerinin gelişmesini sağlamak ve sanatsal bilgiye ulaşma yolundaki gayretini ortaya çıkarmaktır. Çocukları daha çok düşünmeye sevk eden kendi zihinlerinde oluşan görüntülerin, hayalin kişiselliğini kavramaları kendi fikrine değer veren, fikirlerine sahip çıkan, yaratıcılıklarını yetişkinliğe adım attıkları yaşlarda ve devamında kullanabilmelerini sağlamaktır. Bu yaklaşımla değerlendirilecek olan nitel araştırmanın verimliliği açısından, araştırmanın gerçekleştirileceği öğrenci grubu (Çalışma grubu) ilkokul ve ortaokuldan yüz yetmiş öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada ilk olarak I. ve II. derslerde çalışma grubuna teorik olarak yalın ve anlaşılır bir şekilde sanat, sanatçı ve imge kavramlarını ve süreçleri hakkında teorik bilgi sunulmuştur. Teorik sunumun sonunda sanat yapıtları, hayal gücü ve imgelerin anlamlandırılması analitik çözümleme ile incelenmiştir. Böylelikle teorik sunum görsellerle desteklenmiş ve bilgilerin iyice kavranması sağlanmıştır. Daha sonraki aşamada öğrencilere“pencere”imgesiyle ilgili zihinlerinde canlanan görüntülerin çizimini yapmaları istenmiştir. III. Derste“çatı”imgesinin çağrıştırdıkları, bu sayede oluşan imgelemlerin çizimini yapmaları istenmiştir. IV. Derste hayali konulu çalışma uygulamalarının kapsamı dahilinde hayalden tamamlama resim uygulaması için natürmort çalışma uygulaması yapılmıştır. Bu süreçte uygulama başarı ile sonlandırılmıştır. Uygulama esnasında her ders sonunda öğrencilere, programın yeterliliğini ve sürecini değerlendirmek için görüşme soruları hazırlanmış ve sunulmuştur. Araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Tüm bu veri toplama araçları ile toplanan veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Son olarak bu veriler ile elde edilen bilgiler ve değerlendirmeler ışığında öneriler getirilmiştir. Öğrencilerin yapmış olduğu çalışmalardan hayali konulu çalışmaları en iyi yansıtacak yirmi çalışma seçilmiştir. Bu araştırma sonucunda öğrenciler sanat, hayal kurma becerisi, imgelem ve hayal gücüne dair bilgi ve birikim sahibi olmuşlardır. Farklı sanatçılar tanımış, bu sanatçılar ve dönemleri hakkında bilgi sahibi olmuşlardır. Kendilerine ait imge ve imgelemler doğrultusunda özgün çalışmalar üretmişlerdir. Bu sayede öğrenciler hayal güçleri ve oluşturdukları imgelemleri ifade etme konusunda daha bilinçli ve özgün çalışmalar üretebilecek donanıma sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In my post graduate thesis study themed“The effects of imaginary themed drawing studies on the imagination skills of 9-12 age group”, the artistic development of 9-12 age group children, art education, the impact of imaginary the med drawing studies on the imagination skills of children were analyzed. This study, in accordance with 9-12 age group's overall assessment of art education period, includes the practices (action research) which study the effects of imaginary the med studies and applications on the imagination skills. In the present art education, not only the units partly lack of children's being able to use their creativity in art education and activities appealing to their imagination skills but also there are difficulties about the lack of course hours. In this study, the aim is to observe the impact of imaginary the med studies practices on the students' imagination skills, to improve their creativity, research and analysis skills and to bring out their efforts in the manner of achieving artistic knowledge. Children's understanding of the images arising in their minds which urge them to be more creative, their embracing the individuality of their dreams, making them realize how important their thoughts are and using their creativity in early adulthood and later on are also aimed. For the efficiency of the action research which is evaluated with this approach, the study group consists of one hundred seventy students from primary and secondary schools. In the research, initially in the first and second lessons, theoretical in formation about art, artistandimageconceptsandtheirprocesseswerepresentedtothestudygroupclearlyandplainly. At the end of the theoretical presentation, works of art were studied analytically about interpretation of imagination and images. In this way, the theoretical presentation was assisted with visuals and comprehension of the knowledge was ensured. In the following phase, students were asked to make a drawing of what they envisaged about“window”image. In the third lesson, the group was asked to draw the images brought in to their minds with the image of“roof”. In the fourth lesson, within the scope of imaginary the med drawings, still-life work practices was done for imaginary Picture completing. Within that preiod, the workshop was successfully fulfilled. In the course of the drawing studies, at the end of each lesson, the students were provided with some questions for the evaluation of the process and the efficiency of the programme. A research diary was kept. The data collected with all these data collection tool swasanal yzedandinterpreted.Finally suggestionsweremade in the light of the information obtained by means of these data. Among the studies of the children, twenty drawings which reflected the imaginary work best were chosen. At the end of this study, the students were informed of art, imagination skills, phantasy an dimagination. They had the chance to learn about new artist and their periods. They created original works in accordance with their own images and phantasy. Thus the students not only got more conscious about their imagination and expressing their phantasy but also had the quality to created original works.