Katma değer vergisi tarhiyatının vergi yargısı içindeki önemi ve İstanbul ili uygulaması
He importance of added value tax diagram in tax judiciary and its application in İstanbul
  1. Tez No: 588741
  2. Yazar: KAMİL SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçmişten günümüze kamu finansman araçları arasında her zaman ilk akla gelen ve en sağlam kaynak vergilerdir. Vergiler, devletin kamusal hizmetlerini idame ettirmek amacıyla egemenlik gücünü kullanarak, ekonomik birimlerden cebren ve karşılıksız olarak aldığı ekonomik değerlerdir. Bir sistem olarak vergiler; ekonomik, sosyal, siyasal yaşamda meydana gelen gelişmelerden etkilenebilen dinamik bir yapıya sahiptir. Ancak vergi kanunlarının uygulanmasında zamanla vergi idaresi ve mükellefler arasında bazı sorunlar, uyuşmazlıklar oluşabilmektedir. Çünkü vergi alacaklısı olarak devlet, hizmetten yararlananlara daha fazla kamu hizmeti sunabilmek için, Anayasa ve kanunların öngördüğü ölçüde, toplayacağı vergi miktarını maksimize etmeye çalışmak isterken; vergi borçlusu olarak vergi mükellefleri, sorumluları ve ceza muhatapları ise, daha az vergi vererek, harcanabilir gelirlerini maksimize etmek isteyeceklerdir. Taraflar arasında çatışan bu iki çıkar, kimi zaman vergi uyuşmazlıklarına sebep olabilmektedir. Vergi borçluları da bu uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli çözüm yollarına başvurmaktadır. Bu vergi uyuşmazlıkları bazen idarece bazen de yargı yoluyla çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxes are always the first and the most solid source of public financing tools from the past to the present. Taxes are the economic values that the state receives from the economic units forcibly and unrequitedly by using the sovereign power to maintain public services. Taxes as a system; has a dynamic structure which can be affected by the developments in economic, social and political life. However, some problems and disputes may arise between tax administration and taxpayers in the implementation of tax laws. Because, as a tax creditor, the state wants to try to maximize the amount of tax to be collected to the extent required by the Constitution and laws in order to provide more public services to the beneficiaries; as tax debtors, taxpayers, those responsible and criminal interlocutors will want to maximize their disposable income by paying less tax. These two conflicting interests may sometimes lead to tax disputes. Tax debtors also resort to various solutions in order to eliminate these disputes. These tax disputes are sometimes resolved by the administration and sometimes by the judiciary.