Üniversite öğrencilerinde borderline kişilik özelliklerinin ayrışma bireyleşme dönemiyle ilişkisi
The relationship between borderline personality traits and seperation indivudaition period in university students
  1. Tez No: 588753
  2. Yazar: CİHAT SAYIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada borderline kişilik özellikleri ile ayrışma-bireyleşme dönemi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ili içerisinde Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsü öğrencilerinden 372 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Üniversite öğrencilerinin sosyodemografik bilgilerini edinmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan Sosyodemografik Bilgi Formu geliştirilmiştir. Öğrencilerin borderline kişilik özelliklerini ölçmek için Borderline Kişilik Ölçeği (BPQ), ayrışma-bireyleşme düzeylerini ölçmek için Ayrışma Bireyleşme Ergen Testi (SITA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; ayrışma-bireyleşme dönemi özellikleri ile borderline kişilik özellikleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre ayrışma-bireyleşmedeki sorunlar arttıkça borderline kişilik özellikleri de artıp yoğunlaşmakta ve ağırlaşmaktadır. Bunun yanında ayrışma-bireyleşme özelliklerinin borderline kişilik özelliklerini açıkladığı ve % 33 oranında yordadığı saptanmıştır. Ayrışma-bireyleşme alt ölçekleri olan ayrışma kaygısı, reddedilme beklentisi ve kısıtlanma kaygısının ise borderline kişilik özellikleri ile anlamlı pozitif yönlü bir ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between borderline personality traits and separation-individuation period. The study was carried out with 372 students from Haliç University Sütlüce Campus, İstanbul. Sociodemographic Information Form, which was formed by the researcher, was developed in order to obtain sociodemographic information of university students. Borderline Personality Scale (BPQ) for measuring borderline personality traits of students and Separation Individualization Adolescent Test (SITA) was used to measure dissociation-individuation levels. According to the results of the study; A significant positive correlation was found between the characteristics of the decomposition-individuation period and borderline personality traits. Accordingly, as the problems of separation-individuation increase, the borderline personality traits also increase and intensify. Besides, it was determined that the decomposition-individuation characteristics explained borderline personality traits and predicted 33%. Separation anxiety, declination expectation and restriction anxiety, which are disaggregation-individuation subscales, have a significant positive relationship with borderline personality traits.