Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği dersini alan öğrencilerin ameliyat öncesi bakıma ilişkin kuramsal bilgilerini uygulamaya yansıtma durumu
Surgical Diseases Nursing courses at health services of theoretical know ledge regarding preoperative nursing care applications on practise
- Tez No: 58882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Araştırma, ameliyat öncesi hazırlık ve bakım dönemi hemşirelik uygulamalarına ilişkin kuramsal bilginin uygulamaya yansıma durumunu belirlemek amacıyla, Koca eli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Hemşirelik programında Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği dersini alan toplam 42 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere uygulanan bilgi yoklama, anket ve gözlem formlarından elde edilen veriler ile kuramsal bilgi not ortalamaları bilgisayarda değerlendirilmiş, yüzdelik, ki- kare ve student-t testi ile istatistiksel analizi yapılmıştır. Araştırmalardan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, kuramsal ve uygulama arasında istatistiksel açıdan ileri düzeyde anlamlı bir farklılığın elde edildiği dolayısıyla kuramsal bilginin uygulama alanına yeterince yansıtılmadığı belirlenmiştir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research has been made on total 42 students having taken Surgical Diseases Nursing Courses at Health Services Vocational College of Kocaeli University to find out reflection status of theoretical knowledge regarding Preoperative Nursing Care Applications on practise. Data obtained from knowledge control test, questionnaires and observation forms has been processed on computer and statistical analysis has been carried out by means of percentage, chi-square and student t-test methods. Upon evaluation of data obtained from the researches, it has been determined that a considerable and statistically meaningsful difference between theory and application is achieved and that theoretical knowledge has not been reflected to the application appropriately. 66