Exploring curriculum literacy level of English language teachers in Turkey
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlıklarının incelenmesi
  1. Tez No: 588832
  2. Yazar: NESLİ ÇİĞDEM SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya, hızla küreselleşmeye devam ederken ülkelerin eğitim sistemleri içinde yabancı dil olarak İngilizcenin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple İngilizce öğretmenlerinin, öğretmelerini destekleyecek beceri ve yeterliliklere sahip olmaları gerekir. İngilizce öğretmenlerinin sahip olması gereken en önemli yetkinliklerden biri, öğretim programı okuryazarı olmaktır çünkü öğretim programı okuryazarı olmak; programın belirli bir ölçüte göre yorumlanmasında ve kılavuz ilkelere göre sınıf düzeyinde programın uygulanmasında kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda“öğretim programı okuryazarlığı”yeni yeni, araştırmaların konusu hâline gelmiş fakat“İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı”henüz, bir araştırmaya konu olmamıştır. Alandaki bu boşluğu doldurmak amacıyla bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık seviyelerini tespit etmek için yapılmıştır. Nicel bir araştırma tasarımına sahip olan bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında çalışan 804 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplamak için araştırmacı tarafından Dil Öğretmenleri için Program Okuryazarlığı Envanteri veri toplama aracı olarak geliştirilmiş ve bu aracın pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma sayesinde envanterin geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmış, böylece asıl verileri toplamak için, bu veri toplama aracı uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, İngilizce öğretmenlerinin 100 üzerinden ortalama 63.80 puan alarak orta derecede bir öğretim programı okuryazarı olduklarını ortaya koymuştur. Buna ek olarak kadın öğretmenlerin program okuryazarlığı envanterindeki performansının erkek öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca İngilizce öğretmenliği programından mezun olan İngilizce öğretmenlerinin program okuryazarlığının orta seviyede olduğu, buna karşın İngilizce öğretmenliği haricinde farklı bölümleri bitirip İngilizce öğretmeni olarak atanmış katılımcıların program okuryazarlığının düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bulgular analiz edildiğinde uzun yıllar öğretme tecrübesine sahip olan İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı oranının, az deneyime sahip İngilizce öğretmenlerine göre daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Veri toplama aracı kullanılarak elde edilen puanlarla karşılaştırıldığında, herhangi bir dil yeterlilik sınavında yüksek puan alan öğretmenler ile bu sınavlardan düşük puan alan öğretmenler arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. İngilizce öğretmenlerinin dil yeterliliği arttıkça öğretim programı okuryazarlığı oranlarının da arttığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın bulguları; İngilizce öğretmenleri, öğretmenlerin müfredat okuryazarlık seviyesini artırmak isteyen öğretmen eğiticileri, Millî Eğitim Bakanlığı birimleri ve diğer araştırmacılar için açıklayıcı ve yol gösterici bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the educational context of the global world, English as a foreign language is getting more important, accordingly, it is requisite that English language teachers are equipped with skills and competencies to underpin their teaching. One of the most vital competencies is that English language teachers should have curriculum literacy since curriculum literacy plays a critical role in interpreting curriculum remarkably and in applying it at the classroom level with regard to the guidelines of it. In this vein, curriculum literacy has been an object of research currently; nonetheless, curriculum literacy of English language teachers has not been investigated yet. To address this gap in the literature, this study, therefore, aims to explore curriculum literacy level of English language teachers in Turkey. The current study, which has a quantitative research design, was carried out with 804 English language teachers who work at public schools controlled by General Directorate of Basic Education and General Directorate of Secondary Education under the Ministry of National Education (the MoNE). To collect data, Curriculum Literacy Inventory for Language Teachers (CLILT) was developed by the researcher as a data collection instrument and piloting of the instrument was accomplished. Thanks to the pilot study, validity and reliability of the inventory were ensured and CLILT was administered to gather the actual data. The findings of the study revealed that English language teachers have a moderate level of curriculum literacy with a mean score of 63.80 out of 100. In addition, it was indicated that female teachers are better than male teachers at CLILT. It was also found that English language teachers who graduated from English Language Teaching (ELT) program are moderately curriculum literate; in contrast, those who graduated from non-ELT programs have a low level of curriculum literacy. In addition, the findings showed that English language teachers who have many years of teaching experience are less curriculum literate than novice teachers. It was seen that there is a significant difference between teachers with a high score and the ones with a low score on any of language proficiency exams compared to their scores on CLILT. It was deduced that the more language proficiency teachers have, the more curriculum literate teachers are. The findings of the study provide insights for English language teachers, teacher educators, institutions of the MONE and further researchers who want to increase the level of curriculum literacy of teachers.