Tüketim toplumuna dönüşüm bağlamında siyasal pazarlama;1983-1987 Turgut Özal'ın başbakanlık dönemi
Political marketing with regards to transformation into a consumption society 1983-1987 Turgut Özal prime ministry period
  1. Tez No: 588839
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA GÜRTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
“Tüketim Toplumuna Dönüşüm Bağlamında Siyasal Pazarlama; I. Başbakanlık Dönemi Turgut Özal Basın Konuşmaları”konulu çalışmamız, tüketim ve tüketim toplumu kavramlarını ele alarak, ekonomik dönüşümlerin siyasal ve toplumsal yapıda yarattığı dönüşümleri irdelemektedir. Bu bağlamda siyasal pazarlama kavramları ve tarihi irdelenmiş, tüketim toplumu ve siyasal pazarlamanın araç ve işlevleri bağlamında iç içe geçmişliği gösterilmiştir. Tüm bu ikili yapının yaygınlığı ve yoğunluğunda medyanın etkisi irdelenerek, medyanın bu yapıları nasıl dönüştürdüğü değerlendirilmiştir. Bu göstergeleri ele almak için Turgut Özal'ın I. Başbakanlık dönemi 22 basın konuşması seçilmiş, bu konuşmalar tüketim toplumuna dönüşüm ve siyasal pazarlama bağlamında irdelenmiştir. Bu irdeleme sonucu, tüketim toplumunun yapısı gereği lider odaklı bir yapıya bürünen siyasal pazarlamanın Özal'ın konuşmalarında belirleyici yapılarla kendini tekrarladığı ortaya konulmuştur. Bu bağlamda Özal'ın söyleminde hâkim olan ekonomi, siyasal alanın içini boşaltarak mücadele alanı olarak tüketimi ön plana çıkarmıştır. Aynı zamanda Özal tüm bu yapıyı millet vurgusu bağlamında ve tarihsel ve toplumsal durumlara dayandırarak meşrulaştırmaya çalışmıştır. Böylece neoliberalizmin inşa ettiği tüketim toplumu bağlamında siyasal ve toplumsal yapıyı nasıl dönüştürdüğü ve bu durumun da liderin söylemini nasıl biçimlendirdiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research titled“Political Marketing with regards to Transformation into a Consumption Society; Prime Ministry Period - Turgut Özal's Press Speeches”has addressed the transformations experienced in the political and social structure due to economic transformations. In this respect, political marketing and its history were analyzed to show the integration of a consumption society and the tools and functions of political marketing. The effect of media on the prevalence and intensity of this dual structure was examined in order to assess how media transformed these structures. Turgut Özal's 22 press speeches were selected from his 1st Prime Ministry Period in order to discuss these indicators and the speeches were addressed with regards to transformation into a consumption society and political marketing. Analysis results revealed that political marketing, which had gained a leader-oriented quality due to the nature of the consumption society, recurred through determinant structures in Özal's speeches. In this context; economy, which was dominant in Özal's discourse, emptied the political field and prioritized consumption as a battle field. Özal also tried to legitimize this whole structure by emphasizing the concept of nation based on historical and social conditions. Consequently, how it transformed the political and social structure with regards to the consumption society built by neoliberalism and how this shaped the leader's discourse have been discussed.