Popüler kültür ve sosyal ağlar aracılığıyla kadın ikonlarda beden ve kendilik sunumuna yönelik bir instagram analizi
An instagram analysis of body and self -presentation in female icons through popular culture and social networks
  1. Tez No: 588967
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, görüntü odaklı sosyal medya platformlarında kadın bedeni ile cinsiyet temsillerine ait popüler söylemlerin ve imajların, günümüz kadının kendilik algısında nelerin idealize edilmesine dair verdiği mesajlara odaklanıyor. Teknolojik gelişmelerin artması ve internet kullanımının yaygınlaşması yeni medya ortamlarının yoğun kullanımını beraberinde getirdi. Günümüz toplumunun hayatına dahil olan sosyal medyanın, algıları, bakış açılarını ve anlam inşasını şekillendirmeye başlaması, popüler kültürün oluşumu ve iletimindeki rolünü incelemek oldukça önemli hale geldi. Bununla birlikte, sosyal medya, kadınların beden imajlarını sergilemek adına yeni bir platform temin etmekte Geleneksel reklamcılıkta ünlü aktrisler, modeller aracılığıyla gerçekleştirilen kadın temsilleri bu çalışmada yeni medya ortamı olan Instagram ile Batılı kadın pop-ikonlar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma örneklemi olarak popüler kültürü ve Batı kültürünü yansıtan pop-ikonlar seçilmiştir. Bunun yanı sıra kadın pop-ikonların her birinin son 6 aydaki görsel paylaşımları, öncelikli olarak katergorisel içerik analizine tabi tutulmuş, analiz sonrası ortaya çıkan tematik kategorilerden birer örneğin çözümlemesi yapılarak, medya otoriteleri dışında ünlü kadınların kendilerini nasıl sundukları incelemeye tabi tutulmuştur. Tüm çalışma boyunca beden, kendilik, popüler kültür ve şöhret olgularının incelenmesinde çeşitli düşünürlerin ve sosyologların bakış açısından yararlanılıp, olgular çok boyutlu ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, Instagram'daki idealize edilmiş ünlü kadın görüntülerine bağlı olarak popüler kadın imajlarını incelemek ve günümüzde kadınlarda idealize edilen benlik özelliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the messages of popular discourses and images of female body and gender representations on image-oriented social media platforms about what is idealized in today's women's self-perception. The increase in technological developments and the widespread use of the internet have brought intensive use of new media environments. In today's era, it has become very important to examine the role of social media in the formation and transmission of the popular culture. Nevertheless, social media provided a new platform to display women's body images. In this study, women's representations made through famous actresses and models in traditional advertising were evaluated through the new media environment Instagram and Western pop-icons. Pop-icons that reflects popular and Western culture were selected as the research sample. In addition, the visual shares of each of the female pop-icons in the last 6 months were primarily subjected to a categorical content analysis and one of the thematic categories that emerged after the analysis was carried out to examine how famous women presented themselves outside the media authorities. Throughout the study, the phenomenon of body, self, popular culture and celebrity culture were examined from the perspective of various thinkers and sociologists, and the cases were handled multidimensionally. The aim of the study is to examine the popular women images based on the idealized women celebrities on Instagram, and to reveal the idealized ideal-self features in women in contemporary culture.