Türkiye'de para politikalarının etkinliği ve GSMH ilişkisi
Effectiveness of monetary policy in Turkey and relationship wi̇th GNP
  1. Tez No: 588980
  2. Yazar: SERAP PEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler Türkiye'de uygulanan para politikalarının etkinliği konusunu gündeme getirmiştir. Günümüz ekonomi politikalarının başarısı para politikalarının etkinliği ile ölçülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'de hedeflenen ekonomik başarıya ulaşmada kullanılan para politika stratejileri incelenmiştir. Daha sonra ekonometrik bir çalışma yapılarak Türkiye'de uygulanan para politikalarının etkinliği ve bu politikaların milli gelir üzerine etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Makroekonomik hedeflere ulaşmak için kullanılan para politika araçlarının etkinliği ve milli gelir üzerine etkisini analiz edebilmek için VAR yöntemi kullanılmıştır. VAR analizi ile Türkiye'de 2005-2017 yılları için üçer aylık dönemler halinde Para arzı (M), Milli Gelir (GSMH), Enflasyon (TÜFE) değişkenler dikkate alınarak para politikası etkinliği değerlendirmeye alınmıştır. VAR modeli detayında eşbütünleşme testi, etki-tepki analizi ve varyans ayrıştırma metodu ile analiz sonucunda milli gelirin para arzı ile daha fazla etkileşim halinde olduğu görülmektedir. Diğer değişken olan tüketici fiyatları endeksi ile aralarında güçlü bir etkinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the world economy have brought to agenda the issve of the effectiveness of the monetary policy impe mented in Turkey.The success of today's economic policies is measured by the effectiveness of monetary policies with in the scope of this thesis, monetary policy strategies used to achieve the targeted economic succes in Turkey were examined. The effectiveness of the monetary policy imlemented in Turkey and the impact of these policies on national income were tried to reveal with on econometric study.The VAR method was used to analyze the effectiveness of monetary policy implemonts used to achieve macro economic targets and the effed on national income considering Money supply (m), national income (GDP), inflation (CPI) variables with VAR analysis, effectiveness of monetary policy were evalvated for the three month period 2005-2017 year in Turkey. As a result of the cointegration test, effect response analysis and variance decampasition method with in the scope of the VAR model, it is seen that the national income is more in interaction with the money supply. It was concluded that there was no strange effect between the other variable consumer price index.