Hisse senedi fiyatının faiz oranı ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The effect of stock pri̇ce on interest rate and economic growth
- Tez No: 588989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sermaye piyasalarında fon arz ve talep eden yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği piyasa hisse senetleri piyasalarıdır. Hisse senetlerinin birçok risk faktörünün etkisi altında olması, yatırımcıların bu piyasalara yatırım yapmalarında söz konusu faktörleri dikkatle izlemesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmayla, hisse senetleri üzerindeki en önemli risk faktörü olan faiz oranlarındaki değişimlerin iktisadi büyümeye olan etkileri incelenmiştir. Borsa ve faiz oranı, bir ülkedeki ekonomik büyümenin iki önemli faktörüdür. Yatırımcılar ve politika yapıcılar faiz oranının borsa üzerindeki etkisine bakarak; para politikasını, risk yönetim uygulamalarını, finansal varlık değerlemelerini ve hükümet uygulamalarını izleme imkânı bulurlar. Ekonomik büyüme ile doğrudan ilişkili olan faiz oranı, belli bir zaman sürecinde kullanılan para için ödenen ücret olarak tanımlanabilir. Borçlu açısından faiz oranı, borçlanılan paranın maliyetidir. Borç verenin açısından ise, borç verilen paranın ücretidir. Hisse senedi ekonominin barometresi olarak ifade edilmekte ve hisse senedi fiyatı ekonominin ve işletme performansının bir yansıması olarak görülmektedir. Hisse senetlerinin diğer yatırım araçlarına göre yüksek risk taşıması ve buna karşılık yüksek getiri sağlaması nedeniyle, hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörlerin incelenmesine yönelik pek çok çalışma yapılmıştır. Genel olarak literatürde hisse senedi piyasası gelisiminin çesitli kanallar vasıtasıylaekonomik performansı ve reel ekonomiyi etkiledigi kabul edilmektedir. Bu kanallardöviz kuru, enflasyon, para arzı, endüstriyel büyüme, GSYIH ve faiz oranı'dır. Bu bağlamda, hisse senedi ve faiz oranları üzerine yapılan bu çalışmanın hem piyasanın gelişimine katkıda bulunması hem de bu piyasadaki yatırımcıların bilgi sahibi olabilmeleri açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Equity markets are the markets most interested by investors who demand and supply funds in capital markets. The fact that stocks are under the influence of many risk factors has led to the necessity of investors to monitor these factors carefully when investing in these markets. In this study, the effects of changes in interest rates, which are the most important risk factors on stocks, on economic growth were examined. The stock market and interest rate are two important factors of economic growth in a country. Investors and policy makers are looking at the impact of interest rate on the stock market; monitor monetary policy, risk management practices, financial asset valuation and government practices. The interest rate, which is directly related to economic growth, can be defined as the fee paid for the money used over a period of time. For the borrower, the interest rate is the cost of the borrowed money. From the lender's point of view, the lender is the fee for the money lent. The stock is expressed as a barometer of the economy and the stock price is seen as a reflection of the economy and the performance of the enterprise. Due to the fact that stocks carry higher risk compared to other investment instruments and provide high returns in return, many studies have been conducted to examine the factors affecting stock prices. In general, it is accepted in the literature that stock market development affects economic performance and real economy through various channels. These channels are exchange rate, inflation, money supply, industrial growth, GDP and interest rate. In this context, it is considered that this study on stock and interest rates will be beneficial both in terms of contributing to the development of the market and providing information to investors in this market.