Sürdürülebilir tarımsal üretim teknolojilerinin çiftçiler tarafından benimsenmelerinin sosyo-ekonomik analizi
Socio-economic analysis of farmers adoption of sustainable agricultural production technologies
- Tez No: 589029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı Konya'nın Çumra ilçesi Alibeyhüyüğü Mahallesindeki çiftçilerin sürdürülebilir tarımsal üretim teknolojilerini benimsemelerinin sosyo ekonomik sonuçlarını incelemektir. Bu amaçla mahallede bulunan 300 tarım işletmesinden tesadüfi örnekleme yöntemiyle 86 işletme tespit edilmiş ve bu işletmelerin sahipleriyle yüz yüze anket yapılmıştır. Mahallede üretim tercihi olarak en çok tercih edilen ürünler olan şeker pancarı ve danelik mısır dikkate alınarak üreticilerin bu ürünlerin üretiminde kullandıkları gübre çeşitleri (DAP %18-%46, Fosfor-Azot, NPK Kompoze Gübre, Üre %46 Azot, Çiftlik Gübresi vs), gübre kullanım miktarları ve kullandıkları sulama sistemlerinin verimliliğe etkisi (Yüksek Basınçlı Damla Sulama Sistemi, Yüksek Basınçlı Yağmurlama Sulama Sistemi, Yüksek Basınçlı Mikro Yağmurlama Sulama Sistemi) regresyon ve korelasyon analizi yapılarak incelenmiştir. Ayrıca demografik faktörlerin (yaş, tecrübe, eğitim seviyesi) sulama sistemi ve kimyasal gübre kullanım seviyeleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuç olarak; danelik mısır üretiminde damlama sulama sistemi kullanımının verimliliğe etkisi %47, yağmurlama sulama sisteminin verimliliğe etkisi ise %27 olarak saptanmıştır. Ayrıca; şeker pancarı üretiminde damlama sulama sistemi kullanımın şeker pancarı polar oranını %12,5 oranında etkilediği belirlenmiştir. Buna ek olarak, eğitim düzeyi, yaşı ve tecrübenin kimyasal gübreleme kullanımı ve sulama sistemi seçimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the socio-economic consequences of farmers adoption of sustainable agricultural production technologies in Alibeyhüyüğü Quarter of Çumra district of Konya. For this purpose, 86 enterprises were identified by random sampling method from 300 agricultural enterprises in the neighbourhood and face-to-face surveys were conducted with the owners of these enterprises. The impact of the fertilizer types used by the producers (DAP 18% -46%, Phosphorus-Nitrogen, NPK Composite Fertilizer, Urea 46% Nitrogen, Farm Fertilizer etc.), fertilizer usage amounts and irrigation systems (High Pressure Drip Irrigation System, High Pressure Sprinkler Irrigation System, High Pressure Micro Sprinkler Irrigation System) on productivity of sugar beet and corn, which are the most preferred products in the neighbourhood is investigated by regression and correlation analysis. In addition, the impact of demographic factors (age, experience, education level) on irrigation system and chemical fertilizer usage levels were analysed. As a result, the effect of drip irrigation system on corn productivity is 47% while the impact of springer irrigation system is 27%. In addition, use of drip irrigation system in sugar beet production affects the sugar beet polar rate by 12.5%. Moreover, education level, age and experience found to have no significant impact on chemical fertilization usage and irrigation system choice.