11 numaralı Kalebend Defteri'ne (H. 1167-1169/ m.1754-1756) göre suç ve suçlu profili
Profiles of crime and criminals according to Kalebend Register numbered 11 (Dated 1167-1169 ah and 1754-1756 ce )
- Tez No: 589086
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 575
Özet
Kalebend cezası, Osmânlı Devleti'nde suçluları cezalandırmada kullanılan bir yöntemdir. Ceza, suçluların kale içinde ikamete tâbi tutulup dışarıya çıkmalarına izin verilmemesi şeklinde uygulanırdı. Bu cezanın verildiği hükümlerin yazılı olduğu defterlere ise Kalebend Defteri denilmektedir. Bu defterlerin içerdiği bilgiler Osmânlı'nın toplumsal yapısı ve yargı geçmişi açışından büyük önem arz etmektedir. Kalebendlik uygulamaları Osmânlı öncesi dönemde de kullanılan bir cezalandırma metodu olsa da XVII. yüzyılın ikinci yarısından itibaren belirgin şekilde uygulanmaya başlanmış ve XVIII. yüzyılda yaygınlaşmıştır. Kalebend Defterlerinde bu ceza türü dışında Cezirebend, Zindanbend, Nefy, Manastırbend, Palankabend, küreğe koyma, uzaklaştırma ve uyarı gibi çeşitli ceza türleri bulunmaktadır. Bahsi geçen ceza türlerinde suçluları suçun işlendiği yerlerden uzaklaştırarak meydana getirdikleri mağduriyetler ortadan kaldırılmak istenmiştir. 11 Numaralı Kalebend Defterinin H. Zilkade 1167 ile Rebiül-evvel 1169 (M. Eylül 1754-Ocak 1756) tarihleri arası incelenerek imparatorluğun geniş coğrafyasında işlenmiş suçlar ve söz konusu suçların faillerinin genel profillerinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kalebend punishment is a method used for punishing criminals in the Ottoman Empire. The punishment was implemented by forcing the criminals to reside in a castle and not allowing them to go out. Registers in which the provisions of this penalty are written are called as Kalebend Registers. The information in these registers is of great importance for the social structure of the Ottoman State and its history of the judgment. Although Kalebend is a method of punishment also used in pre-Ottoman period, it has been implemented significantly since the second half of the 17th Century and it becomes widespread in 18th Century. Besides this kind of sentence, there are various types of punishment such as Cezirebend, Zindanbend, exile, Manastırbend, Palankabend, galley punishment, banishment and warning in Kalebend Registers. The aim of this study is to determine the crimes committed in the vast geography of the empire and the general profile of perpetrators of these crimes by studying the dates between Dhu al-Qadah 1167 and Rabi' al-awwal 1169 AH (September 1754 – January 1756 CE) in the Kalebend Register numbered 11.