Farklı liderlik tarzlarının çalışan motivasyonu üzerine etkisi
The effect of different leadership styles on employee's motivation
  1. Tez No: 589154
  2. Yazar: AYKUT YÜZGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hızlı değişim gösteren günümüz iş hayatında ani kararlar vermek zorunda kalan liderlerin işletmelerine ya da organizasyonlarına yön verirken uyguladıkları liderlik tarzlarının, çalışan motivasyonuna etkisini ortaya koymak bu çalışmanın temel amacıdır. Bu çerçevede araştırmanın konusu“Farlı Liderlik Tarzlarının Çalışan Motivasyonu Üzerindeki Etkisi”olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında liderlik tarzları ve motivasyon faktörlerini içeren bir model kurulmuş ve model üzerinden değişkenler arasındaki anılan etki incelenmiştir. Araştırmanın ölçeği, Ankara Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren üretici bir firmanın çalışanlarına rastlantısal olarak uygulanmıştır. Çalışma öncesinde pilot bir gruba anket çalışması uygulanarak anketin güvenilirliği sınanmıştır. Bu test sonucunda rastlantısal olarak seçilen örneklemin güvenilirlik katsayısı ,807 elde edilmiştir. Anket 375 çalışan hedef alınarak uygulanmış olup, bu formların 313 adedine geri dönüş yapılmıştır. Geri dönüş oranı %83,47 olarak saptanmıştır. Toplanan anket formlarının incelenmesi sonucunda boş bırakılan, birden çok seçenek işaretlenen ya da uç değerlerde cevaplanan 43 form değerlendirmeden çıkartılarak, analize 270 kişilik örneklem grupla devam edilmiştir. Anket sonuçları, SPSS programı marifetiyle çeşitli istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilere göre, tamamlanan çalışmanın güvenilirliği ,915 olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda sırasıyla demokratik ve dönüşümcü liderlik tarzlarının azalarak devam eden bir şekilde motivasyona pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede, fikirlerin özgürce ifade edebileceği bir ortam yaratan, işgörenlerde ben yerine biz düşüncesini aşılayabilen, onlara birey olduklarını hissettiren ve bu süreçte motivasyon araçlarını doğru kullanan, işgörenlerin çalışma arzusunu üst seviyede tutacak çalışmalar yapan liderlerin motivasyon ve performans üzerinde olumlu bir etki yaratabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main of the study is to reveal how to leaders who have to make sudden decisions in today's bussiness life that shows rapid change leadership styles that they adapt and apply while guiding the enterprises or organizations, affect employee motivation. İn this content, the subject of the study was determind as“ The Effect of Different Leadership Styles on Employee's Motivation.”Within the scope of the research, a new model that including leardership styles and motivation factors was established and effect on variable of model is analyzed. The scale of the research were randomly applied to the employees of filter manufacture companies operating in Ankara 1st Sincan Organized İndustry. The reliabilty of the questionnaire was tested by applying a questionnaire to a pilot grup before the study. As a result of this test, the reliability coefficient of rondomly selected sample was abtaind ,807 and the study continued. The survey was targeted at 375 employees and 313 of these forms were returned and 62 were not collected. The level of participation of survey was %83,47. As a result of examination of the collected questionnaires, 43 questionnaires were removed from the evaluation that were either left blank or circled more than one option or answered in extreme values and the analysis was continued with a sample grup of 270 people. The result of the questionnaires were analyzed using varios statistical techniques. According to the completed datas, the reliability of the completed work was determind as ,915. As a result of the research, the effect of leadership styles on motivation affected as democratic, charismatic, transformative, interacite and autocratic leadership decreasingly. İn the light of the data obtained from the research, the result were interpreted in relation to the subject. İn this context, a leader creating an environment in which ideas can be expressed freely, who can instill the thought of us instead of me who can manage the environment of conflict, who can make them feel that they're individuals and who use the motivational tools as factor in pocess can have a positive effect on the motivation and performance.