The effect of leadership styles on employee motivation: A research on family-owned businesses - The case of İstanbul
Liderlik tarzlarının çalışan motivasyonuna etkisi: Aile işletmeleri üzerine bir araştırma - İstanbul örneği
- Tez No: 835029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Aile işletmeleri, ulusal ve uluslararası ekonomilerdeki önemlerinden dolayı büyük bir değere sahiptir. Bu işletmelerin sürdürülebilirliği ise çalışanların performansı ve motivasyonu ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, literatürdeki liderlik tarzlarının, çalışan motivasyonu üzerindeki etkisini araştıran birçok çalışmadan farklı olarak bu çalışma, aile işletmelerinde gerçekleştirilmiş olup, liderlik ve çalışan motivasyonu ilişkisine aile işletmeleri bağlamında yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, anket verileri kullanılarak elde edilen ampirik bulgular, teorik tartışmalara destek sağlamaktadır. Çalışmada İstanbul'da faaliyet gösteren tüm aile işletmeleri araştırma evrenini oluşturmaktadır. Araştırma örneği kolayda örnekleme metodu ile belirlenmiştir. Bu kapsamda ağırlıklı inşaat sektöründe olmak üzere toplamda 11 farklı sektörde yer alan toplam 14 aile işletmesi seçilmiştir. Bu işletmelerde çalışanlara rastgele ulaşılarak, 440 çalışana çevrimiçi anket gönderilmiştir. 260 çalışandan dönüş alınmış ve analizlere 260 birim ile devam edilmiştir. Elde edilen veriler ile, aile işletmelerindeki yöneticilerin liderlik tarzları bağımsız değişken, çalışan motivasyonu bağımlı değişken olmak üzere regresyon kurulmuş ve bağımsız değişkenin bağımlı değişkene olan etkileri incelenmiştir. Analizler sonucunda, İstanbul'da faaliyet gösteren aile işletmelerinde gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda, işletme liderlerinin liderlik tarzlarının çalışan motivasyonunu etkilediği gözlemlenmiştir. Elde edilen verilere göre, otokratik liderlik tarzının çalışan motivasyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, demokratik ve tam katılımcı liderlik tarzlarının ise çalışan motivasyonu üzerinde pozitif etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, aile işletmeleri, liderlik tarzları ve çalışan motivasyonu konularındaki mevcut literatüre değerli bir katkı sağlamayı ve gelecekteki araştırmalar için önemli bilgiler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Family-owned businesses hold significant value due to their importance in national and international economies. The sustainability of these businesses is closely linked to the performance and motivation of employees. Therefore, this study aims to provide a new perspective on the relationship between leadership styles and employee motivation in the context of family-owned businesses, which is distinct from numerous studies in the literature that investigate the impact of leadership styles on employee motivation. Furthermore, the empirical findings obtained from survey data support theoretical discussions. The research population consists of all family-owned businesses operating in Istanbul. The research sample was determined using a convenience sampling method. In this regard, a total of 14 family-owned businesses were selected, predominantly from the construction sector, representing 11 different sectors in total. Random access was made to employees of these businesses, and an online survey was sent to 440 employees. Out of these, 260 responses were received, and the analysis proceeded with a sample size of 260 units. Using the obtained data, a regression model was established with leadership styles of managers in family-owned businesses as the independent variable and employee motivation as the dependent variable. The effects of the independent variable on the dependent variable were examined. As a result of the analysis conducted through a survey study carried out in family-owned businesses operating in Istanbul, it was observed that the leadership styles of business leaders influenced employee motivation. According to the data obtained, an autocratic leadership style was found to have a negative effect on employee motivation. However, democratic and fully participatory leadership styles were found to have positive effects on employee motivation. This study seeks to provide a valuable contribution to the existing literature on family-owned businesses, leadership styles, and employee motivation, while also offering significant insights for future research.