Erken çocukluk dönemı̇ gelı̇şı̇mı̇ ı̇çı̇n ruby on raıls temellı vıdeo ve resım ı̇şleme uygulaması: babytube
Ruby on rails based video and image processing software for early childhood development: babytube
- Tez No: 589401
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MERİÇ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Computer Engineering and Computer Science and Control, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Son yıllarda“Z kuşağı”olarak adlandırılan çocukların teknolojik aletlere, pc, tablet ve telefonlara bağlılıkları artmıştır. Bu ortamlarda karşılaşılan resim ve videolar büyüme çağında olan bebek ve çocukların mental gelişimine zarar vermektedir. Bu içeriklerle etkileşimde video ses aralığı, ışık kalitesi, resim/video kalitesi, verilen subliminal mesajlar gibi temel öğeler erken çocukluk dönemindeki bireylerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre, 2-12 yaş arasındaki çocukların video paylaşım site içeriklerinin potansiyel tüketicisi olduğu pedagoglar tarafından belirtilmiştir. Genellikle ebeveyn gözetiminde olmadan takip edilen bu tür ortamların ne kadar eğitici olduğu düşünülse de verilmek istenen subliminal mesajlardan küçük yaş grubu çocuklar oldukça etkilenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; günden güne büyüyen teknolojinin ve gelişen uygulamaların bebekler ve çocuklar üzerindeki zararlı etkisini en aza indirerek zihin gelişimine katkıda bulunabilmektir. Bu amaçla, Ruby on Rails platform temelli olarak web ortamına yüklenen resim/videoların filtrelenmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analizler bir web uygulaması üzerinde sunularak sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the“generation Z”has increased the loyalty of the so-called planet to devices, computers, tablets and phones. Pictures and videos encountered in these environments are damaging the mental development of infants and children in their growing age. Interacting with these contents, video audio range, light quality, picture / video quality, the basic elements such as subliminal messages affect the health of individuals in early childhood. According to structured research, it was stated that the contents of the video sharing site of children between the ages of 2-12 were specified by pedagogues according to their goals. Although this type of environment is thought to be educated without being under the supervision of an isolated parent, subliminal messages affect the younger children. The aim of this thesis is; day to day growing technology and applications according to information about infants and children to minimize the filter is to make mental development. In this page, images/videos uploaded to web environment based on Ruby on Rails platform were filtered. The obtained analyzes were presented on a web application and the results were discussed