Girişimcilik ve inovasyon stratejilerinin işletme performansına etkisi: Kuzey Makedonya'daki KOBİ'ler üzerine bir araştırma
Impact of entrepreneurship and innovation strategies on business performance: A study on SMEs in North Macedonia
  1. Tez No: 901373
  2. Yazar: VEDAT ASİPİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU TOPLU YAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, Kuzey Makedonya'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde girişimcilik ve inovasyon stratejilerinin iş performansı üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketler veya işletmeler, bir şirketin belirli çalışan ve ciro sınırlarının ötesine geçen şirketlerdir. Bir ülkenin inovasyonu, ekonominin yükselmesine yardımcı olmak için çok stratejik bir varlıktır ve KOBİ'ler istihdam, büyüme, yoksulluk ve ihracatı büyük ölçüde etkiler. Girişimcilik, bireylerin ve şirketlerin başkalarıyla işbirliği içinde yenilik fırsatlarını keşfettikleri ve fikirleri sosyal, kültürel ve ekonomik bağlamlarda pratik faaliyetlere dönüştürmek için çalıştıkları dinamik bir süreçtir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, dünyadaki gelişmiş ve gelişmemiş birçok ülkenin ekonomisinin en önemli varlıklarıdır. İstihdam yaratma, girişimcilik, katma değer, inovasyon ve strateji konularında daha fazla etkiye sahiptirler. İnovasyon ve girişimciliğin önemi oldukça yüksektir ve KOBİ'lerin başarısı ve büyümesiyle doğrudan bir ilişkisi vardır. Dolayısıyla, inovasyon ve girişimciliğin açıklanması, KOBİ'lerin açıklanması ve gelişmesi ile yüksek oranda ilişkilidir. Şirketleri daha rekabetçi hale getirmek için, verimlilik ile hizmet ve ürün kalitesinin artırılmasını sıkı bir şekilde kolaylaştırırlar. KOBİ'lerin rekabet gücü, yeni ürün ve hizmetlerin tasarruf için gerçek maliyetler üzerinden pazara girebilme düzeyine bağlıdır ve güçlenir. Dünya genelinde son dönemde yaşanan finansal kriz ve bu on yıldaki piyasa ortamı temel zorluklar olmuş ve KOBİ'lerin itibarını olumsuz yönde etkilemiştir. İnovasyon ve Girişimcilik, veri analizinin ana konusu ve KOBİ desteğinin önemi olacaktır. Esneklikleri ve iş ve kalkınma stratejileri için buluş üretme konusunda hızlı tepki verme yetenekleri nedeniyle KOBİ'ler daha büyük işletmelere veya şirketlere kıyasla daha yenilikçidir. Bu tez çalışmasının amacı, inovasyon ve girişimciliğin Kuzey Makedonya'daki büyük şehir ve bölgelerdeki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin iş performansı üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu nedenle, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) kullanılarak verileri analiz etmek ve ölçmek için anket yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to analyze the impact of entrepreneurship and innovation strategies on business performance in small and medium-sized enterprises in North Macedonia. Small and medium-sized (SME) enterprises or businesses are the ones who fall beyond the certain limits of employees and turnover of a company. A country's innovation is a very strategic asset to help the economy rise and SMEs highly affect employment, growth, poverty, and exports. Entrepreneurship is a dynamic process in which individuals and companies in cooperation with others discover opportunities for innovation and work towards transforming ideas on practical operations in terms of social, cultural, and economic contexts. Small and medium-sized enterprises are the most important assets of the economy of many developed and undeveloped countries in the world. They have an impact more on job creation, entrepreneurship, added values, innovation, and strategies. The significance of innovation and entrepreneurship is highly related and has a direct relationship to the SME's success and growth. Hence, the disclosure of innovation and entrepreneurship is highly associated with the disclosure and development of SMEs. To make companies more competitive, they tightly facilitate increased productivity and the quality of services and products. The competitiveness of SMEs depends on the level at which new products and services can enter the market on the actual costs for saving and accomplished strengthens. The recent financial crisis around the world and the market environment in this decade have been the main difficulties and have negatively affected the reputation of SMEs. Innovation and entrepreneurship will be the main subjects of data analysis, as well as the significance of SME boost. Due to their flexibility and ability to react quickly to generate inventions for business and development strategies, SMEs are more innovative than larger enterprises or companies. The aim of this thesis study is to focus on the effect of innovation and entrepreneurship on the business performance of small and medium enterprises in major cities and regions in North Macedonia. Hence, the survey will be carried out to analyze and measure data using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS).