Rus dilindeki Kuban Kazaklarının atasözleri ve deyimleri
The proverbs and phraseological units of Cossacks in russian language
- Tez No: 589579
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Rusya'da Kazaklığın diriliş süreci başladıktan sonra bilimsel alanda Kazak konusu yeniden ilgi çekmeye başlamıştır. Rusya'daki Kazak varlığının gelişmesinin tarihi süreci oldukça karmaşık ve çelişkilidir. Kazaklığın kökeni, erken Kazak topluluklarının tarihî-kültürel ve sosyal yapısı ile ilgili tartışmalar bugün bile hâlâ devam etmektedir. Kazakların kökeni ve ilk Kazak toplumlarının oluşması ve gelişmesi ile ilgili muhtelif görüşler mevcuttur. Bu çalışmada Kazakların tarihi; Rusya'nın edebiyat, kültür ve sanat hayatındaki yeri ve rolü üzerinde durulmuştur. Bölgelere göre sınıflandırılmış ve adlandırılmış olan Kazakların bünyesinde yer alan Kuban Kazaklarının atasözleri ve deyimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Rusya'daki deyimbilim çalışmaları araştırılmış; deyimlerin tarihi, kültür miras hazinesindeki yeri ve eğitim-öğretim kaynağı olarak önemi takdim edilmiştir. Çarlık Rusyası ve Sovyet döneminde Kazakların tarihinin, geleneklerinin, örf ve âdetlerinin atasözler ve deyimlerde yer almasının sebepleri ile Rus ve Türk atasözlerinin ve deyimlerinin ortak yönleri tespit edilmiştir. Kuban Kazaklarının atasözleri ve deyimleri tematik olarak sınıflandırılmış ve kültürdilbilimsel açıdan millî-kültürel kodları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In connection with there vival of the Cossacks in Russia, the theme of the Cossacks again begins to attract everyone's attention. Nowadays, disputes about the origin of the Cossacks and its early historical, cultural and social structure continue to exist. Scientists stil have not reached a final and unanimous decision on this issue. In this thesis, theories on the origin of the Cossacks, the place and role of the Cossacks in Russian literature, art and culture were considered. Kuban Cossacks are part of the Cossack troops, distributed in the regions of Russian dare named by place of their residence. In this study, proverbs and phraseological units of the Kuban Cossacks are presented and compared with Russian proverbs and phraseological units. In our study, works on Russian phraseology is researched, proverbs and phraseological units are presented as the cultural and historical heritage and important educational and teaching source. In this study, general directions in Russian and Cossack idioms are identified, the classification is made and national-cultural codes are identified in the view of a linguistic and cultural point.