Ortaokul öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve akademik başarılarının incelenmesi
Study of nutritional habits and academic achievements of secondary school students
  1. Tez No: 594235
  2. Yazar: GALİP ŞEREF GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma; ortaokul öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve akademik başarılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Denizli il Kale ilçesinde öğrenim gören dört ortaokulun öğrencileri oluşturmaktadır. Çeşitli kaynaklar taranarak 38 sorudan oluşan veri toplama aracı konunun uzmanlarından görüş alınarak hazırlanmıştır. Anketler elektronik ortamda hazırlanarak çıktıları alınmış ve gerekli izinler alındıktan sonra araştırmacı tarafından okullar ziyaret edilerek 353 öğrenciye ulaşılmış ve araştırmacının kontrolünde anketler uygulanmıştır. Araştırmaya 182 kız öğrenci ve 171 erkek öğrenci katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Program for Social Science) istatistik paket programı kullanılarak uygun istatistik işlemler yapılarak analiz edilmiş değişkenler arası ilişkiler t-testi ve one-wayanova testi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %60,3'ü normal, 26,4'ü çok zayıf ve zayıf, %13,3'ü ise fazla kilolu ve şişman düzeyde beden kitle indeksine sahiptir. Araştırmaya katılan kız öğrencilerin akademik başarı düzeyi yüksek olduğu, beden kitle indeksleri normal düzeyde olan öğrencilerin akademik başarı düzeyi yüksek olduğu saptanmıştır. Öğün atlamayan, günde üç öğün tüketen, kahvaltı yapan ve yemek ayırt etmeyen öğrencilerin akademik başarı düzeyi yüksek olduğu görülmüştür. Akademik başarı düzeyi yüksek, beden kitle indeksi normal ve yemek ayırt etmeyen öğrencilerin sağlıklı beslenme konusundaki tutum ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Doğru beslenme alışkanlığı ile akademik başarı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Öğrenciler sabah kahvaltısını yapmayı alışkanlık haline dönüştürmelidir. Öğrencilere sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda eğitimler verilerek bu durumun akademik başarılarını etkileyeceği söylenmelidir. Öğrencilere düzenli öğün tüketimi alışkanlığı kazandırılarak öğün aralarında vücudun ihtiyacı kadar besin tüketilmesi sağlanmalı ve sağlıksız gıdaların öğün aralarında tüketilmemesi konusunda öğrenciler bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study was to investigate the nutritional habits and academic achievement of secondary school students. The population of the study consists of the students of four secondary schools in Kale, Denizli. The data collection tool, which consists of 38 questions, has been prepared by taking the opinions of experts in the field by scanning various sources. The questionnaires were prepared in electronic form and their outputs were obtained and after obtaining the necessary permissions, 353 students were visited by the researcher and surveys were conducted under the control of the researcher. 182 female students and 171 male students participated in the study. The obtained data were analyzed by using SPSS (Statistical Program for Social Science) statistical package program and the relations between the variables were analyzed by t-test and one-wayanova test. 60.3% of the participants had normal, 26.4% were very weak and weak, 13.3% were overweight and obese. It was found that the academic achievement level of the female students participating in the study was high and the academic achievement level of the students with normal body mass indexes was found to be high. It was observed that the students who did not skip meals, consumed three meals a day, had breakfast and did not distinguish between meals had high academic achievement level. It was found that the students' academic achievement level was high, body mass index was normal and the students who did not distinguish food had higher average attitude towards healthy eating. The relationship between proper nutrition and academic achievement was found to be statistically significant. Students should make their breakfast a habit. The students should be educated about healthy and balanced nutrition and be told that this will affect their academic success. It is suggested that students should be given the habit of regular meals consumption and that they should consume as much nutrients as the body needs between meals and to inform the students about not to consume unhealthy foods between meals.