Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitabı (2017-2018) hakkındaki görüşleri (Ankara ili Çankaya örneği)
The views of grade 9 Turkish language and literature and teachers on the grade 9 Turkish language and literature course book (2017- 2018) (City of Ankara Çankaya example)
- Tez No: 589686
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında okutulan 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı hakkında Ankara'nın Çankaya ilçesinde Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Deneme Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesinde görev yapmakta olan 100 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin görüşü alınmış, elde edilen bulgular doğrultusunda görüşleri yorumlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde bu alanda daha önce yapılmış çalışmalara, araştırmalara değinilmiştir. Kavramsal çerçeve bölümünde Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminden, ders kitabının öneminden, ders kitabı inceleme kriterlerinden bahsedilmiştir. Yöntem bölümünde araştırmamızda kullandığımız karma yöntem açıklanmıştır. Öğretmenlere uygulanan anket formuyla öğretmenlerden ders kitabını görsel tasarım, içerik, metin seçimi ve ölçme ve değerlendirme soruları açısından değerlendirmeleri istenmiş ve bu değerlendirme sonucunda ders kitabının güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin çoğu ders kitabının görsel tasarımı, içeriği, metin seçimi, ölçme ve değerlendirme sorularına olumlu görüş belirtmişlerdir. Bulgular neticesinde öğretmenlerin bu dört tema altındaki soruların çoğunluğunda“Kısmen Katılıyorum”u işaretleyerek çekimser davrandıkları belirlenmiştir. Nitel veri toplama aracı olarak 7 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, 100 Türk dili ve edebiyatı öğretmeni arasından rastgele seçilen 10 kişiye uygulanmış, elde dilen bulgular doğrultusunda ders kitabının eksik ve güçlü yönleri ortaya konmuştur. Nitel değerlendirme sonucunda ders kitabındaki etkinlikler birbirini tekrar etmesi, teknolojik olmaması bakımından yetersiz bulunmuştur. Ayrıca öğretim materyali olarak yalnızca ders kitabının kullanılmasının öğretmen ve öğrenci için yeterli olmayacağı görüşü ortaya çıkmıştır. Ders kitabı içindekiler bölümü, metin seçimi, ölçme ve değerlendirme soruları, etkinliklerin günlük hayatla ilişkilendirilmesi açısından beğenilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda ders kitabı görsel tasarım açısından güçlü bulunmuştur. Sadece ders kitabı, görsel tasarımının ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmaması bakımından zayıf bulunmuştur. İçerik teması altında, ders kitabı öğrenciyi teknolojik ögeleri kullanmaya sevk etmemesi, dil bilgisi konularının anlatımının olmaması, konuların her lise türüne uygun olmaması açılarından zayıf bulunmuştur. Ölçme ve değerlendirme teması altında ders kitabı, hazırlık çalışmalarının ilgi çekici olmaması yönünden zayıf bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda önemli bir eğitim öğretim aracı olan ders kitabının daha nitelikli olması, öğrencilerin gelişim özelliklerine ve yaşadıkları çağa uygun olarak hazırlanması, öğrencilerin başarısı ve ülkemizdeki eğitim seviyesinin artması için öğretmenlere, ders kitabı hazırlayan kurum ve kişilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of one hundred teachers of Turkish Language and Literature on the 9th grade Turkish language and literature course book used in the 2017-2018 educational year were taken. These teachers worked in science high schools, Anatolian schools, vocational and technical Anatolian high schools, imam hatip high schools and high schools of fine art in the Çankaya district of Ankara. The findings were discussed based on the data obtained. In the introduction part of the study, review of the literature is presented. The teaching of Turkish language and literature, them portance of course book and criteria for thein spection of course book is presented in conceptual frame work. In theme thod part, the combined me thodused in our research is explained The teachers were asked to evaluate the visualdesign, content, text choice and assessment and evaluation questions using the questionaire. Based on these evaluations, the weak and strong points of the course book were determined. The majority of Turkish Language and Literature teachers gave positive feedback on the visual design, content, text choice and assessment and evaluation questions of the course book. Based on the findings, it was found out that teachers behaved timidly since they ticked“Partly Agree”to most of the questions under the four themes. A semi-structured interview form consisting of 7 questions was prepared for qualitative evaluation. These questions were directed to ten teachers of Turkish Language and Literature who were chosen randomly. The weak and strong points of the course book were presented based on the findings obtained. As a result of the qualitative evaluation it was found out that the activities in the course book were inadequate technologically and that there was too much repetition. In addition, it was suggested that using just the course book as teaching material was inadequate for both teachers and students. The content of the course book received positive comment in terms of text choice, assessment and evaluation questions and connecting the activities to daily life. The course book was found to be strong in terms of visual design. However, it was found to be weak as the visual design was not attractive and did not arouse interest. It was said that under the theme content, the course book was inadequate in motivating students to use technological elements. In addition, it was found out that there was no grammar teaching, and that the subjects were not suitable for different types of high schools. The course was found to be weak under the theme assessment and evaluation as the preparatory activities were not intresting. Based on these results, suggestions were presented to teachers and the institutions and professionals who wrote the course books so that the course book can be prepared according to the developmental characteristics of the students and the needs of the modern age, which in turn will contribute to the success of students and the well-being of our country.