Experiences of Syrian refugee women in Turkey: A qualitative study on forced migration and positive change
Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınların deneyimleri: Zorunlu göç ve pozitif değişim üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 589710
  2. Yazar: SEVCAN ÖZTORAMAN
  3. Danışmanlar: DR. BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) göre dünya genelinde 68,5 milyon insan savaş ve çatışma nedeniyle zorla yerinden edilmiştir. Türkiye, 2011'de Suriye'de patlak veren iç savaşın sonucu olarak dünyanın en fazla (3,6 milyon) yerinden edilmiş Suriyeli'ye ev sahipliği yapan ülke olmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınların zorunlu göç deneyimlerini araştırmakta ve göçün olası pozitif etkilerini incelemektedir. Araştırma nitel bir çalışmadır. 25-45 yaş aralığında olan 12 Suriyeli mülteci kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler Tematik Analiz (TA) yöntemiyle analiz edilerek üç ana tema tespit edilmiştir: Savaş nedeniyle göç etme zorunluluğu, günlük yaşamın zorlukları ve olumlu değişim. Mülteci kadınlar, göç öncesi ve Türkiye'ye geçiş evrelerinde şiddet, saldırı, bombalama ve sevdiklerinin kaybı gibi travmatik ve yaşamı tehdit edici deneyimlerle, göç sonrası yeniden yerleşim ile ilgili ayrımcılık, dil bariyeri, yoksulluk ve duygusal zorluklar gibi zorlayıcı deneyimleri dile getirmişlerdir. Göç sonrası /adaptasyon sürecinde, kadınlar annelik kimliğini ve cinsiyet dinamiğinde meydana gelen değişimi bir dayanıklılık ve güçlenme duygusu olarak bildirmişlerdir. Bulgular, ruh sağlığı profesyonelleri ve ilgili kuruluşlar için olası çıkarımlarla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), in 2018, 68.5 million people worldwide were forcibly displaced due to war and conflict. Turkey hosts the world's largest number (3.6 million) of Syrian displaced people as a result of civil war which erupted in 2011. This thesis aims to investigate the forced migration experiences of Syrian refugee women in Turkey and explore any possibility of a positive impact of migration on them. To achieve this, semi- structured interviews with 12 Syrian refugee women aged between 25 and 45 were conducted. The interviews were analyzed using Thematic Analysis (TA). The analysis revealed three main themes: Necessity to migrate due to war, challenges of everyday life and positive change. Refugee women expressed traumatic and life- threatening experiences such as violence, assaults, bombing and loss of loved ones during the pre-migration and transit stages, and reported difficulties including discrimination, language barriers, poverty, and emotional difficulties with resettlement during the post-migration stage. In the post migration/adaptation process women perceived maternal identity and change in gender dynamics as a source of resilience and empowerment. These findings and their implications for mental health professionals and organizations working with refugees were discussed.