Sağlık hizmeti, sağlık sistemi ve kalite
Health service, health system and quality
- Tez No: 589796
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık hizmeti toplumlar açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle ülkelerde sağlık hizmetinin iyileştirilmesi ve kalite standartlarının arttırılması için sürekli olarak reformlar yapılmaktadır. Sağlık sisteminin birincil amacı; toplum sağlığını korumak ve oluşan sağlık problemlerini etkin bir şekilde tedavi etmektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden kaynak tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sağlık hizmeti talep eden bireyler sağlık hizmetinin kalitesinin birincil değerlendiricileridir. Ancak, bu değerlendirmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesi için sağlık sistemlerinin toplumun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yapılandırılması gerekmektedir. Türkiye bu çerçevede tarihsel açıdan incelendiğinde sürekli olarak sağlık sistemi üzerinde iyileştirmeler yapmaya çalışmıştır. Çalışmada incelendiği üzere son reformlar sağlıkta dönüşüm programları olarak adlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health care has an important place for societies. For this reason, there are ongoing reforms in countries to improve health care and improve quality standards. The primary purpose of the health system is to protect public health and effectively treat the health problems that occur. Individuals requesting health care are the primary assessors of the quality of health care. However, for this assessment to be carried out effectively, health systems need to be structured in accordance with the needs of the society. Turkey has consistently worked to make improvements on the health care system when examined from a historical perspective in this context. As it is examined in the study, recent reforms are called health transformation programs.