Amerika arşiv belgelerinin ışığında ABD yönetiminin Türkiye'ye bakışı (1945-1953)
The international relations between Turkey and USA in 1945-1953 according to The American archives
  1. Tez No: 589802
  2. Yazar: SEMİHA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARACAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma 1945-1953 yılları aralığında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry S. Truman dönemi Türk-Amerikan ilişkilerine odaklanmaktadır. Araştırmada zikredilen zaman dilimi içinde iki ülke ilişkilerini derinden etkileyen önemli konulara değinilmiştir. Bunlar Truman Doktrini, Marshall Planı, Askeri Yardım Programı ve NATO ile olan ilişkilerdir. Türk-Amerikan ilişkilerinin temelini oluşturan bu konuların ekonomik, askeri ve siyasi kökenleri olup etkileri günümüze kadar uzanmaktadır. Çalışma bu konuları iki ülkenin ''güvenlik sorunu'' kapsamında ve tarihsel açıdan ele almaktadır. Tezin çıkış noktası, belirtilen tarihlerde Amerikan yönetiminin Türkiye'ye bakış açısını Amerikan arşiv belgelerine dayanarak ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Turkish-American relations during the US President Harry S. Truman between 1945-1953. Some significant issues that affected the the relations between the two countries in this period are addressed. These issues include Truman Doctrine, Marshall Plan, Military Aid Program, and relations with NATO. These issues have economic, military, and political origins and their long term effects extend to present time. This study examines these issues in the context of“security problem”from a historical perspective. The motivation of the thesis is to demonstrate the American administration's perception about Turkey based on the documents from the American archives.