Fijital pazarlama uygulamaları ve marka unsurları açısından değerlendirilmesi
Phygital marketing practices and evaluation in terms of brand elements
  1. Tez No: 789715
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE YELDA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Fijital pazarlama anlayışı, fiziksel ve dijital deneyimlerin birleşiminden oluşmaktadır. Günümüzde artan rekabet ortamında markalar değişen tüketici davranışlarına cevap verebilmek ve tüketici memnuniyetini arttırmak adına fijital uygulamaları bir rekabet silahı olarak markalarına entegre etmektedirler. Aynı zamanda çok etkili ve güçlü olan bu pazarlama anlayışı marka unsurlarına olumlu yönde etki sağlamakta ve tüketici-marka arasındaki etkileşimin artmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmanın amacı fijital kavramını detaylandırmak, fijital pazarlama uygulamalarını irdelemek ve marka unsurlarına olan etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, tekstil ve kozmetik sektöründe fijital pazarlama uygulamalarını sunan ve satın alan şirketlere yer verilmiştir. Ayrıca tekstil sektöründe fijital pazarlama uygulamalarının marka unsurları açısından önemine vurgu yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma kapsamında yer alan şirketlerin üst düzey yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tüketiciler tarafından yeni teknolojilerin benimsenerek kullanılmasıyla değişen trendleri yakalamada, tüketiciye farklı deneyimler sunmada, tüketici memnuniyeti ve sadakati oluşturmada, satın alma yolcuğunun eğlenceli ve heyecan verici hale gelmesiyle birlikte kişiselleştirilmiş deneyimler sunmada fijital pazarlama uygulamalarının başarılı sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Phygital marketing is a combination of physical and digital experiences. In today's increasingly competitive environment, brands integrate phygital applications into their brands as a competitive weapon in order to respond to changing consumer behaviors and increase consumer satisfaction. At the same time, this very effective and powerful marketing approach has a positive effect on brand elements and contributes to an increase in the interaction between the consumer and the brand. The aim of the study is to detail the concept of phygital, to examine phygital marketing practices and to reveal its effect on brand elements. In this study, companies that offer and buy phygital marketing applications in the textile and cosmetics sector are included. In addition, the importance of phygital marketing practices in the textile sector in terms of brand elements has been emphasized. Semi-structured interviews were conducted with the senior managers of the companies within the scope of the study, in which the qualitative research method was used, and the findings were analyzed. As a result, it has been revealed that phygital marketing practices give successful results in catching changing trends with the adoption and use of new technologies by consumers, offering different experiences to the consumer, creating consumer satisfaction and loyalty, and offering personalized experiences with the purchase journey becoming fun and exciting.