Afektif dokunmadan duyulan hoşnutluk düzeyi üzerindeki kişi etkisinin EMG ile değerlendirilmesi
Evaluation of person effect on pleasantness level from affective touch with EMG
  1. Tez No: 589954
  2. Yazar: FUNDA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
'Afektif dokunma' sadece saçlı deride bulunan C-taktillerin yanıt verdiği optimal uyaranı tanımlayan bir terimdir. C-taktiller memelilere özgü düşük-eşikli mekanoreseptif afferentlerin bir alt sınıfıdır ve dokunmanın ayırt edici özelliklerini somatosensöryel alanlara ileten A-beta liflerinden farklı olarak dokunmanın afektif özelliklerini limbik sisteme taşırlar. CT-optimal uyaran yumuşak, yaklaşık 32 derece ısıda, 1-10 cm/sn hızındaki dokunuştur ve kişiler arası, örneğin ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkilerdeki dokunuşun özellikleriyle uyumluluk göstermektedir. Afektif dokunma canlılarda hayatta kalmada, ebeveyn-çocuk bağlanmasında, kendilik gelişiminde, sosyal gelişimde rol oynamaktadır. Bu araştırmada afektif dokunma ile afektif olmayan dokunma uyaranlarının saçlı deriye ve saçsız deriye uygulanmasında kişi etkisi araştırılmıştır. Başkasının dokunuşu ile kendi kendine dokunuş arasında öznel ve nesnel olarak bir hoşnutluk değerlendirmesi farkı olup olmadığı incelenmiştir. Öznel değerlendirme vizüel analog skala (VAS) ile, nesnel değerlendirme yüz EMG ve kalp hızı aracılığı ile yapılmıştır. Yüzdeki zygomaticus majör kasındaki aktivite artışı pozitif duygularla, corrugator supercilii kasındaki aktivite artışı ise negatif duygularla ilişkilidir. Elde edilen bulgular literatürle uyumlu şekilde özellikle afektif dokunmanın afektif olmayan dokunmaya göre nesnel olarak daha hoş bulunduğunu göstermiştir. CT-optimal hızdaki dokunuş kalp hızında azalmaya ve zygomaticus majör aktivitesi artışına neden olmaktadır. Bununla birlikte subjektif hoşnutluk değerlendirilmesinde kullanılan VAS skorları anlamlı bir sonuç ortaya koymamıştır. Çalışmanın literatüre katkısı başkasının dokunuşunun kendi kendine dokunuşa göre daha fazla hoşnutluğa neden olduğunu nesnel olarak göstermesidir.
Özet (Çeviri)
'Affective touch' is a term which defines the stimulus that C-tactiles, found only on hairy skin, response to. C-tactiles are a sub-class of mammalian low-threshold-mechanoreseptors and unlike A-beta fibres which transmit discriminative properties of touch to somatosensory areas, C-tactiles transmit affective properties of touch to limbic system. CT-optimal stimulus is a soft touch which is approximately at 32 degrees heat, at 1-10 cm/sec velocity and it is consisted with the properties of interpersonal touch, e.g. between parents and infants. Affective touch plays a crucial role on surviving, parent-infant bonding, development of self, social development. In this study the person effect on the implementation of affective and non-affective touch to hairy and glabrous skin was investigated. It was studied if there is a difference between other person's touch and self-touch subjectively and objectively. Subjective evaluation was examined over visual analog scale (VAS) and objective evaluation over facial EMG and heart rate. Increased activity of zygomaticus major muscle is related with positive emotions and increased activity of corrugator supercilii muscle is related with negative ones. The findings indicate that affective touch is objectively found more pleasant compared non-affective touch and that other's touch is more pleasant compared to self-touch consistently with the literature. Touch at CT-optimal velocity elicits heart rate decelaration and increase of the activity of zygomaticus major. However VAS scores which is used for assesment of content did not revealed any significant result. The contribution of the study to the literature is that it objectively shows that the touch of someone else causes more content than self-touch.