Kariyer yönetim süreci ve boyutlarına ilişkin bir alan araştırması
A field study on career management process and dimensions
- Tez No: 590007
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütlerde karar almada; çalışanlara bir çerçeve çizen ve örgüt yapısını yönlendiren, çalışanları ortak amaçlar etrafında bir araya toplayarak koordinasyonu sağlayan, bu amaçlar doğrultusunda işgücünün harekete geçirilmesine yardım ederek yürütme işlevini kolaylaştıran ve işgören davranışlarını şekillendirerek denetimi sağlayan örgüt kültürü, insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin kararları etkileyen önemli bir faktördür. Örgütlerde etkin bir kariyer yönetim sisteminin varlığı örgüt kültürü değerlerine bağlıdır. Bu da bir bakıma yöneticilerin çalışanlarını geliştirmek için kendilerini sorumlu hissettikleri, insani değerleri odak noktasına alan, ilişki yönelimli destekleyici ve gelişmeye, risk almaya, büyümeye önem veren yenilikçi örgüt kültürü tiplerinin varlığıyla mümkün olacağı düşünülmektedir. Çalışanların motive edilmesi, iş yerine bağlılıklarının sağlanması, terfi ve atamaların belli kriterlere göre gerçekleştirilmesi, örgütün yeni yapılanmalara hazır olması ve üretimin etkinliğini artırması gibi birçok nedenle kariyer yönetim sistemlerinin oluşturulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Career management systems need to be created for many reasons, such as motivating employees in a labor-intensive industry, ensuring their loyalty to the workplace, promoting and assigning them according to certain criteria, being ready for new structuring, and increasing the efficiency of production Organizations in decision making; organizational culture is an important factor affecting decisions about human resource management practices, which draws a framework and guides the organization, coordinates the employees around common goals, facilitates the executive function by helping the workforce to act in line with these goals and controls them by shaping their occupational behavior. The existence of an effective career management system in organizations depends on organizational culture values. This is thought to be possible through the presence of innovative organizational culture types that emphasize human values, focus on relational orientation, and develop, take risks, and grow. Career management systems need to be created for many reasons, such as motivating employees, ensuring their loyalty to the workplace, promoting and assigning them according to certain criteria, being ready for new structuring, and increasing the efficiency of production