Algılanan örgütsel desteğin yenilikçi iş davranışları ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of perceived organizational support on innovative business behaviors and turnover intention
  1. Tez No: 590008
  2. Yazar: ARMAĞAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yenilik yapmak ve bu yeniliği işletmenin sürdürülebilirliğe katkı yapacak şekilde kullanmak için, yeniliklere uygun ortamların varlığı şarttır. Yeniliğin ortaya çıkacağı iş örgütlerini diğerlerinden ayıran özellikleri vardır. Bu özelliklerinden birisi de oluşturdukları destekleyici mekanizmalardır. Çalışanların yenilikçi yeteneklerini işletme için kullanmasında örgütün oluşturacağı bu destek mekanizması oldukça önemlidir. Örgütün yapısı, yönetici davranışları, sorumlukların paylaşıldığı diğer kişiler ve birçok örgütsel ve bireysel faktör yenilikçi iş davranışlarını etkileyebilmektedir. Tüm bu faktörler yalnızca yenilikçi davranışları etkilemenin ötesinde örgüt içinde başka birçok konuda da belirleyici olabilmektedir. Bunlardan biride işten ayrılma niyetidir. Örgütler, yatırım yaptıkları yeteneklerin işten ayrılmasını veya buna niyet etmesini arzulamazlar. Her yetenek kaybı işletmeye zarar verici etki yapacaktır; çünkü örgütün performansı üzerinde istihdam ettikleri iş görenlerin performans düzeylerinin etkisi büyüktür. Buradan yola çıkarak bu çalışmada, algılanan örgütsel desteğin yenilikçi iş davranışlarına ve işten ayrılma niyetine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında, algılanan örgütsel desteğin çalışanlar üzerindeki olumlu etkileri neticesinde, ortaya çıkacak olan yenilikçi iş davranışlarının ve bu davranışların desteklenmesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca yenilikçi iş davranışlarının ve işten ayrılma niyetinin demografik özelliklere göre farklılaşıp, farklışmadığıda incelenmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada, kasti örnekleme ile büyük işletme statüsünde Düzce' de faaliyet gösteren işletmelerden örnekleme yapılmıştır. Anket tekniği ile birincil veriler toplanmıştır. Anketler 5 dereceli likert tipi ölçeklerdir. Bu ölçekte, örgütsel desteği ölçmek için 32 ifade, yenilikçi iş davranışı ölçmek için 13 ifade ve işten ayrılma niyetini ölçmek için 3 ifade yer almaktadır. Ölçekler daha önce akademik çalışmalarda da kullanılmış olan ölçüm araçlarıdır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, örneklem içinde yer alan bireylerin işten ayrılma niyetlerinin düşük olduğu, örgüt desteği algılarının ve yenilikçi iş davranışı eğilimlerin yüksek olduğu görülmüştür. Örgüt desteğini oluşturan yönetici desteği, işten ayrılma eğiliminde negatif ve yenilikçi iş davranışlarında ise pozitif yönde etkilidir. Örgüt desteğini oluşturan bir diğer boyut olan çalışma arkadaşı desteğinin ise yenilikçi iş davranışlarına pozitif etkisi vardır; ancak işten ayrılma niyetine anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Demografik değişkenler açısından ise yenilikçi iş davranışları ve işten ayrılma niyeti farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The existence of environments in accordance with innovations is essential to innovate and use this innovation in a way that contributes to the sustainability of the enterprise. Business organizations in which innovation will emerge have different characteristics than other organizations. One of these characteristics is their supportive mechanisms. This support mechanism to be created by the organization is very important for the employees to use their innovative talents for the enterprise. The structure of the organization, executive behaviors, other individuals with whom responsibilities are shared, and many organizational and individual factors can affect innovative business behaviors. All of these factors can be influential not only on innovative behaviors but also on many other issues within the organization. One of them is the intention of turnover. Organizations do not want their invested talents to turnover or intend to do so. Any loss of talent will have a damaging effect on the business; because the performance levels of the employees have a significant impact on the performance of the organization. In this study, the effect of perceived organizational support on innovative work behaviors and intention to turnover was examined. Within the scope of the study, it is emphasized the innovative business behaviors that will emerge as a result of positive effects of perceived organizational support on employees and the importance of supporting these behaviors. In addition, it was examined whether innovative work behaviors and intention to turnover differ according to demographic characteristics. Quantitative research method was used in the study, intentional sampling and sampling from large enterprises in Düzce. Primary data were collected by questionnaire technique. The questionnaires are 5-point Likert-type scales. The scale includes 32 statements to measure organizational support, 13 statements to measure innovative business behavior, and 3 statements to measure intention to turnover. Scales are the measurement tools previously used in academic studies. Data were analyzed using SPSS program. As a result of the research, it was seen that the individuals in the sample had low intention to turnover, their perceptions of organizational support and innovative business behavior tendencies were high. Administrator support, which constitutes organizational support, is negative effective in tendency to turnover and positively effective in innovative business behaviors. Colleague support, another dimension of organizational support, has a positive effect on innovative business behaviors; however, it has no significant effect on the intention to turnover. In terms of demographic variables, innovative business behaviors and intention to turnover differ.